Личната ми мотивация за заемане на длъжността е свързана с притежавания от мен немалък опит в системата на прокуратурата.
Това каза по време на изслушването му във ВСС кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов, председател на Специализираната апелативна прокуратура, предаде репортер на БГНЕС. Работил съм на всички нива в прокуратурата. Опитът ми като следовател е изключително ценен. Като следовател също натрупах доста сериозен опит, който и в момента използвам като разследващ. Работил съм по едни от най-тежките дела срещу хората с прякори. Именно моята работа по тези дела и успехите по тях водят и до факта, че някои от съдените по тях депозират жалби срещу мен, което е добър атестат за моята работа, заяви Сарафов. Той каза, че работата му в последните години е обогатила опита му за най-иновативните техники срещу специфичната престъпна дейност – например, разследването чрез служител под прикритие, указанията на сътрудничещите свидетели, задълбоченият разузнавателен анализ.
"Участвал съм в много обучителни инициативи, както в България така и в САЩ, Испания. Награждаван съм от ВСС, от главния прокурор и от директора на ФБР. Бих могъл да се справя с една от най-тежките отговорности, каквато несъмнено е тази на главния прокурор. В момента прокуратурата не се нуждае от спасител, но е необходима реформа. В последните няколко години прокуратурата постигна значителни успехи по делата с организираната престъпност и се провали тотално по делата срещу корупцията. Ясно и отчетливо трябва да се каже къде грешим в тези дела, за да не се повтарят тези грешки и да се справим с корупцията. Има над 96% осъдителни присъди, 4-те% оправдателни присъди са от т.нар. знакови дела за съжаление. Братя Галеви не са в тези по-малко 2% присъди, които са приведени в изпълнение", подчерта Сарафов.
Той каза и че следственият отдел към специализираната прокуратура в момента не разполага с нито едно работно място. "Колегите работят в момента по четирима в кабинет. Най-натоварени са районните прокуратури – 1441 единици, което включва прокурорски актове, участие в заседания и др. дейности. Категоричен, съм, че прокурорската работа не може да се измерва само количествено. Необходим е и качествен критерий за оценка на натовареността, съобразен с тежестта на делата. Оптимизирането на човешките ресурси ще реши и за бързината и за качеството на прокурорската работа. Командироването, например, е необходимо понякога, но то е като кръпка в асфалта, това е временна мярка, която не постига дълготраен ефект. В Специализираната апелативна прокуратура има 22 щатни бройки, а са заети едва 13", посочи Сарафов.
Според него, назначаването на следователи по места би облекчило и следствената прокуратура. "Необходимо е бързо и рязко натоварване с работа, с разследвания. Трябва да се въведе и строг ангажимент за окръжните прокуратури за възлагане на досъдебни производства по следствените отдели. Липсата на служебни ангажименти от следователите в момента създава некомфорт и на тях. Всички атестирани получават почти максималната оценка, което убива инициативността и не изпълнява своята роля. Атестирането трябва да бъде при стриктно спазване на процедурите. Уравновиловката убива инициативността и прокурорите не могат така да вършат качествено своята работа", поясни Сарафов. Според него е необходимо активизиране на разследванията и избягване на кабинетния подход.
Специализацията, екипността и взаимодействието са основните принципи. Специалният надзор трябва да е реален, а не формален. Специалният надзор не трябва да е формален, той трябва да се възприеме като наставничество на по-опитните прокуратури над техните колеги.
Трябва да се взаимодейства със специализираните прокурорски мрежи с лица от други органи, чиито знания са необходими, като вещи лица, органите на НАП. Трябва да има подобряване на контролната дейност. Трябва да има развитие на информационната система и въвеждане на електронното дело. Да има подобряване работата на информационната система и подобряване обслужването на гражданите в интернет. Необходимо е обучение и повишаване на професионалната квалификация в прокуратурата, както и развитие не колектива. Не е допустимо да се насажда в редовете страх и да няма налагане на сляпо подчинение, поясни Сарафов. Той е категоричен, че прокуратурата ще продължи да изпълнява своите задължения и ще продължи да се развива като безпристрастна, ефективна и независима част на съдебната система.
За преодоляването на недостатъците на съдебната система, посочени в европейския доклад, Сарафов каза, че оптимизирането на човешките ресурси е основен въпрос. "Необходимо е да се направи анализ на натовареността. Необходим е и анализ на присъдите в делата за корупция", заяви Сарафов. За това дали е необходима децентрализация в прокуратурата, Сарафов отговори, че децентрализация е необходима както по отношение на администриране на прокуратурата, така и по отношение на финансите. "Децентрализирането на стопанската дейност ще доведе до окуражителни резултати. Така административните ръководители по места по-гъвкаво ще преценяват материално техническото обезпечение на отделните прокуратури. Основна роля трябва да изиграят апелативните прокуратури", уточни Сарафов. Той каза, че много остър проблем са множеството справки, които се изискват от районните прокуратури.
"Този проблем е решим със средствата на информационната система, тъй като тя дава възможността справки изобщо да не се изготвят. Справките са доколкото е необходима статистиката за прокуратурата, но това може да стане чрез въвеждане на данните в информационната система. Ако тя заработи, справките ще изчезнат изобщо", коментира Сарафов.
За това, че има 50 000 наказателни производства, които са прекратени по давност, Сарафов посочи, че те са започнати в стар период, и по тях не е работено доста отдавна. "Вероятно те са срещу неизвестен извършител, който и до момента не е намерен. Това не е някакъв актив, но не е и кой знае какъв пасив. Никъде в Европа не се изготвят толкова дълги обвинителни актове", поясни Сарафов.
На въпрос влияе ли семействеността върху съдебните актове, Сафаров отговори, че семействеността не е негативна за нашата съдебна система. "Нормално е колеги, които се запознават още от студентските години да градят кариера заедно и семейство, това не е минус. Все пак и актовете на всеки един прокурор подлежат на контрол", заяви Борислав Сарафов.
По отношение на гражданското наблюдение в прокуратурата, Сарафов каза, че то не може да обхваща висящи досъдебни производства, върху които тегне и следствената тайна. За цялостната работа на прокуратурата там, където работата куца, като организираната престъпност и корупцията, гражданското общество е нормално да бъде някакъв коректив", добави Сарафов.
За това дали трябва да има нов НК, Сарафов заяви, че е категоричен, че нашият НК е остарял и архаичен. "Необходимо е приемането на нов. Аз съм член на работната група, която подготвя измененията в НК", каза Сарафов.
За случайното разпределение на делата Сарафов каза, че този въпрос е много важен. "Аз съм административен ръководител на САП, където принципът за случайно разпределение се прилага изключително стриктно. Имам силно положително отношение към този принцип. Ако този принцип не действа и бъде въведен старият, всеки от колегите ще бъде убеден, че на него са му се паднали най-тежките и най-многото дела. Този принцип не може да бъде пренебрегнат", категоричен е Сарафов.
Ясен Тодоров, председател на Етичната комисия във ВСС зададе въпрос за имуществената декларация на Сарафов, за дарение на три апартамента. Той посочи, че има и сигнал от Христо Върбанов, намиращ се в следствения арест на "Г.М. Димитров". Сигналът се отнася за дейността на Сарафов като следовател и поведението му по дело за отвличане на Симеон Владов при село Волуяк. Тодоров попита и за това имат ли право магистрати да членуват в тайни общества.
За сигнала на Христо Върбанов - Ицо Папата, Сарафов повтори, че вече 18 години работи по дела срещу хората с прякори. "Този персонаж е точно такъв. Той и в момента има 6-годишна присъда за участие в организирана престъпна група. Твърдо убеден съм, че сигнали от такива хора повишават моя авторитет, защото се вижда,че аз ефективно върша своята работа. Ако такива хора са доволни от мен, това би било тревожно. Благодаря, че той депозира този сигнал за пореден път срещу мен", каза Сарафов.
"За апартаментите, това са панелни апартаменти в "Люлин", наследствени от моите родители. Що се отнася до масонските ложи, те имат благородни цели доколкото знам, не мисля, че има нещо укоримо от членството в тях. Не съм и запознат какви са целите на масонските ложи. Не съм се замислял и със сигурност не членувам нито в масонска ложа, нито в други подобни организации", коментира Сарафов.
За полицията той каза, че МВР и полицията са ударния юмрук на прокуратурата. "Прокуратурата е там, където трябва да бъде. Прокуратурите не сме залетели в някакво беззаконие. Ние вършим тихо и ефективно нашата работа", посочи Сарафов. Той каза, че в прокуратурата имат сериозен проблем с вещите лица. "Проблем доста често е невисоката компетентност и некоректност на вещите лица. Доста са случите, в които заради забавени заключения по експертизи, ние бавим делата си. По финансовите и данъчните престъпления имаме сериозен проблем. Провели сме разговори с НАП и има възможност за структуриране на звено от експерти към НАП, което по подобие на звеното към МВР, да изготвя заключение по дела. Това ще облекчи бюджета, ще бъдат изготвени и качествени заключения по делата. Ако експертизите са възлагат на НАП парите отново ще се връщат в държавата. А и вещите лица пишат доста високи хонорари по своите заключения", заяви още Сарафов. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар