ЕК няма да коментира личността на избрания нов главен прокурор. Наблюдението над правосъдието и вътрешните работи у нас продължава. Нов доклад може да има по всяко време.
Това гласи позицията на ЕК. Освен за личността на новия главен прокурор, коментар поне засега няма да има и за въпросителните поставени около процедурата по избора му. Това съобщи говорителят на ЕК Фредерик Венсан, като добави, че само преди дни неговият колега Марк Грей много ясно е изразил очакванията на ЕК, предаде БНР.
Очакванията бяха: процесът по избор на нов главен прокурор да е честен и обективен при гарантирана тайна на вота. Към това днес Фредерик Венсан добави и фразата: "Никой няма интерес хората избрани на ключови ръководни постове да започват работата си под сянката на несигурността". В отговор на въпрос дали този избор, който нееднократно беше сочен от ЕК като тест за България, ще доведе до нов доклад за страната ни преди края на следващата година, говорителят каза: "Мониторингът върху правосъдието и вътрешните работи продължава и ЕК може във всеки един момент да реши да направи коментари или да изготви доклади".
БГНЕС припомня, че на 19 декември Европейската комисия предупреди, че ще следи много отблизо предстоящия избор на главен прокурор. Говорителят на комисията Марк Грей определи тогава два ключови въпроса - спазването на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност и тайната на вота. "Гласуването трябва да е тайно - това е очевидно. В същото време обаче Европейската комисия не може да управлява този процес и да се намесва в процеса на гласуване на Висшия съдебен съвет.
Ние ще следим в детайли това, което ще се случи, и в началото на следващата година ще го включим в общия си доклад до съвета за прилагането на механизма за сътрудничество и проверка", заяви на 19 декември Марк Грей. Той уточни, че не става дума за извънреден доклад за България, а за част от редовната комуникация по темата на ниво работни групи между комисията и съвета. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар