Президентът Плевнелиев подписа указ за назначаването на Сотир Цацаров за главен прокурор на Република България, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
След като се запозна с предложението на Висшия съдебен съвет, президентът Росен Плевнелиев подписа днес указ, с който назначава Сотир Цацаров за главен прокурор на Република България.
БГНЕС припомня, че вчера Сотир Цацаров беше избран за главен прокурор на Република България. При това с 18 от гласовете на кадровиците във ВСС и то още на първото гласуване. Така кадровиците все пак избраха точно този кандидат, който бе сочен за фаворит в надпреварата. Кандидат, който бе хвален от изпълнителната власт и етикиран именно като "Фаворит на ГЕРБ".
Едва трима от членовете на съвета гласуваха "против" за съдията, който вътрешният министър Цветан Цветанов определи като "стабилен" и пак само трима "въздържал се". Изборът, при това още на първи тур е изненадващ, най–малкото, защото другите двама кандидати бяха подкрепени от по петима членове на ВСС и сметките показваха, че ако те гласуват за своите кандидати – няма как един от всички трима да събере 17 гласа още на първи тур. Явно обаче част от подкрепящите дадена кандидатура не гласуваха за нея, а преляха гласовете си за Сотир Цацаров. В същото време още след като бяха приети правилата за избор, наблюдатели посочиха, че те са направени именно в услуга на Сотир Цацаров. След като съдията събра 18 гласа, не бяха гласувани кандидатурите на останалите двама кандидати.
Самият Цацаров не можа да обясни с какво толкова е спечелил 18 гласа. Той каза, че най – неотложно е да създаде екип, а след това ще направи всичко възможно, за да изпълни препоръките в последния доклад на ЕК. Не отговори обаче на въпрос дали факта, че не бяха гласувани останалите двама кандидати е пример за "за прозрачен и състезателен процес". Това е именно част от препоръката на Европейската комисия в Юлския доклад. На много от въпросите новоизбраният главен прокурор отговаряше с въпрос. Така беше и с въпроса дали, заради извънреден доклад няма да се почувства засрамен.
По време на изслушването си Цацаров призна, че като председател на Пловдивския окръжен съд е чел делото, което бившият вече председател на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова заведе срещу вътрешния министър Цветан Цветанов за клевета. През октомври вътрешният министър Цветан Цветанов беше оправдан от Пловдивския районен съд по това дело. Призна и че е бил награден с огнестрелно оръжие от МВР. Това се случило през 2004 г. и му е дадена от вътрешния министър тогава Георги Петканов. По-малко от час след избора на Сотир Цацаров във Фейсбук беше създадена група с призив към президента да не подписва указа за назначаването на Сотир Цацаров за главен прокурор. Българският хелзинкски комитет днес оттегли членството си в Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет заради този избор.
Изборът на нов ръководител на държавното обвинение е първият голям тест за новия състав на ВСС. Една от препоръките в юлския доклад на Еврокомисията за напредъка на България за реформа в съдебната система беше свързана именно с него: "Да се гарантира, че изборът на главен прокурор е пример за прозрачен и състезателен процес, основан на критерии за професионална етика и ефективност". Европейската комисия вече предупреди, че ще следи много отблизо предстоящия избор на главен прокурор. Говорителят на комисията Марк Грей определи два ключови въпроса - спазването на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност и тайната на вота.
Дори и днес от ЕК посочиха в отговор на въпрос дали този избор, който нееднократно беше сочен от ЕК като тест за България, ще доведе до нов доклад за страната ни преди края на следващата година. Говорителят Фредерик Венсан каза: "Мониторингът върху правосъдието и вътрешните работи продължава и ЕК може във всеки един момент да реши да направи коментари или да изготви доклади". /БГНЕС
Коментари
Добави коментар