Преки преговори между Белград и Прищина утре в Ню Йорк
Делегациите на Белград и Прищина ще се срещнат утре в Ню Йорк за първите преки разговори за статута на Косово в рамките на новия процес на преговори, който се ръководи от тройката на Контактната група.
Разговорите ще се проведат в представителството на ЕС в ООН. Начело на делегацията на Белград са президентът на Сърбия Борис Тадич и премиерът Воислав Кощуница, а начело на екипа от Прищина - президентът на Косово Фатмир Сейдиу и премиерът Агим Чеку. Срещата ще се ръководи от международните преговарящи – представителя на Русия Александър Боцан – Харченко, американския дипломат Франк Уизнър и представителя на ЕС Волфганг Ишингер. Как ще протече утрешната среща предстои да бъде утвърдено на днешните разговори на Контактната група и тройката преговарящи. Очаква се в днешната среща да участват външните министри на шестте страни от Контактната група, върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана, еврокомисарят по разширяването Оли Рен и генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер. Белград настоява двете делегации да разговарят по въпросите, свързани със статута на Косово, а представителите на Прищина заявиха, че за тях независимостта на Прищина е сигурна и по нея не може да се разговаря. Белград предложи на посредниците пет теми за преките преговори. Първо, постигане на международно споразумение за бъдещия статут на Косово, който ще се основава на съществена автономия на Косово в рамките на Сърбия. Белград предлага още да се обсъдят подялба на правомощията на Сърбия и на Косово, икономическите въпроси, отношенията на Косово с международните финансови организации и регионалните инициативи. Петата тема е присъствието на международната общност в Косово под егидата на ООН, чрез което да се гарантира изпълнението на решението за статута. Представителите на Прищина отиват на срещата в Ню Йорк с предложение за споразумение за добросъседски отношения между Сърбия и Косово, което дефинира Косово като независима държава. На преговорите утре трябва да бъде очертан планът за разговорите между Белград и Прищина през октомври и ноември. Тройката международни преговарящи трябва да представят доклад на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун до 10 декември. Русия и САЩ имат противоположни позиции за статута на Косово, а 27-те страни от ЕС нямат единна позиция по въпроса. Американският държавен секретар Кондолиза Райс каза, че страната й подкрепя международно наблюдавана независимост на Косово и призова ЕС да подкрепи такова решение. Руският външен министър Сергей Лавров се обяви за компромисно решение и отхвърли каквото и да е наложено решение. Лавров каза, че това би могло да предизвика верижна реакция в редица сепаратистки райони в цял свят.
БГНЕС
69
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар