Ние, българските граждани, и тази година бяхме подложени на невероятен тормоз от няколко монопола и техните политически застъпници в парламента, заявява бившият депутат Минчо Христов пред БГНЕС.
"Големият грабеж на хората се извършва несъмнено чрез т. нар. естествени монополи – ток, вода, парно, банки, застрахователи. Проблемът е там, че държавата вместо да въвежда ред и да ограничава в разумни граници тяхната печалба, им дава законова възможност да ограбват потребителите. Вземете тока - приватизираха Енергото на цяла България за 780 милиона евро, а само софийското малко преди приватизацията беше оценено за над 3 милиарда евро.
Днес тези дружества купуват киловата от държавата за 9-10 стотинки, а го продават за близо 20 стотинки. Не ми се говори за това как тези господа източваха дружествата чрез консултантски договори, плащайки по 5000 лева на ден! Аз предложих, когато бях депутат държавата да сметне колко пари са източени и да си върне собствеността, а не да им подарява и останалите 33%. За съжаление, не ме чуха. Да не говорим, че не бяха платили над 500 милиона лева дивидент на България", заявява Христов.
И продължава: "Вземете парното – цените са завишени поне 2 пъти и многократно като депутат съм поставял този проблем в парламента. Как в Берлин парното е по-евтино от София!? На времето с председателя на Федерацията на потребителите Павел Кърлев бяхме изчислили, че според платената енергия парното в някои апартаменти трябва да е над 200 градуса. Виждате, че наскоро по някои от делата Валентин Димитров, наречен Топлото, беше оправдан. Защо?
Да погледнем към горивата – когато петролът стигна 150 долара за барел, бензинът струваше 2,50. Днес петролът е около 1/3 по-евтин, а бензинът е 2,60 !! Никой обаче не пита защо. А какво става в "Софийска вода"? Купува водата от държавата за 2 стотинки, а я продава на хората за почти 2 лева!? Прибавете и рекета с топлинните счетоводители, със смяната на водомерите и електромерите, и какво се получава? Грабеж, класически.
А знаете ли, че проблемните кредити в България вече надхвърлиха 24%? В Испания те са около 17% и техният парламент спешно прие извънреден закон, който забранява банките да изхвърлят хората от техните жилища. Българските депутати обаче нехаят. Сега и само заради една неплатена вноска могат да те изхвърлят от дома ти. В момента в банките има над 30 млрд. лв. спестявания на българските граждани.
Законът за гарантиране на влоговете е написан по един престъпен начин, твърдя го от много време и винаги се аргументирам. Става дума за два капана, които са заложени в него. Първият е, че при фалит валутните спестявания на хората ще бъдат изплащани в левове по курс от "първоначалния" ден на плащането. Т.е. ако човек има валутен влог и неговата банка фалира, той ще получи левове. Ако левът обаче се обезцени, хората ще получат обезценени левове. И вторият престъпен капан в закона, е, че фондът за гарантиране на влогове при фалит на дадена банка започва изплащането на сумите по влоговете не по – късно от 20 дни. Никъде обаче не пише кога това плащане трябва да завърши. Така че плащането може да продължи 20, 30, 50...години.
В миналия парламент многократно предлагах тези криминални тези пропуски да бъдат премахнати, но мнозинството не ме подкрепи. Преди две години изпратих писмо до премиера Борисов, в което обясних за тези пропуски и за спешната необходимост вратичките, които обслужват финансовата олигархия, да бъдат затворени, за да се гарантират спестяванията на хората. Отговор до сега от МС нямам. В момента Законът за потребителския кредит дава законова възможност на банките да увеличават лихвените проценти по кредитите по свое усмотрение и по своя собствена методика. Нещо повече – банките променят тази методика след като договорът за кредит е вече сключен", заявява Христов.
И добавя: "Тук ще ви зарадвам с една добра новина – Русенският окръжен съд буквално преди дни постанови Булбанк да върне над 4600 лева на гражданин заради неправомерно начислени лихви. Има, има светлина в тунела - вече сме свидетели на заведени дела от обикновени граждани, които печелят срещу монополи, разполагащи с гвардии от адвокати и този процес набира сила. Притиснати до стената българските граждани осмислят правата си и започват активно да ги отстояват. Хората трябва да се борят. В противен случай ще се оставим на монополите и партийните им съучастници като овце на заколение.
Полезни ходове, все пак, има. Защо министрите не решат да направят пълна ревизия на приватизационните сделки и да върнат ограбеното на държавата. Да направят проверка на имуществото на политиците и най-големите олигарси. Да бъде проверено имуществото на онези 3500 кредитни милионери, които ограбиха държавата през 1997 година. Да намалят огромните свръхпечалби на големите монополисти – ток, вода, парно, банки и застрахователи. Да се разследва източването на ДДС. Защо в Америка въведоха данък върху печалбата на банките, а тук политиците се правят на три и половина? Или пък-да премахнат незабавно партийната субсидия. Нека хората знаят, че за всеки избран депутат политическите партии получават около 18 000 лева на месец. Това са над 50 милиона на година.
Да не купуват нови самолети за 700 милиона лева, а да подпомогнат болните. Като антикризисни мерки трябва да бъдат проведени и три антикорупционни стъпки. Те са особено важни за да бъде спряно източването на бюджета. Въвеждането на т. нар. проверка за лоялност, където специалните служби да могат да съблазняват с подкупи висшите политици, магистрати и чиновници. Ако някой се хване – да отива в затвора. Второ – незабавно да се премахне депутатския имунитет, като депутатите да могат да бъдат разследвани без разрешение от парламента. Особено важно е да се проведе пълна ревизия на имуществото на политици и олигарси, като бъде потърсена наказателна отговорност за драстичното несъответствие между реална и декларирана стойност, както и за произхода на тяхното богатство. Необяснимо ли е защо днешното мнозинство не го прави?", пита Минчо Христов.
.............................................
Доц. Минчо Христов е преподавател в Техническия университет. Магистър по история от Хаванския университет, специализира и преподава в Университета на Сао Пауло, Колумбийския университет, в Института за изследване на сигурността, Париж. Автор на десетки научни публикации и две книги в областта на международните отношения, националната сигурност, борбата с корупцията. Независим депутат и зам. председател на Комисията за борба с корупцията в 40 НС. /БГНЕС
Коментари
smeh0
труе сторъ !!! ... няма оправия тука ... само смурт на продажните копелета "политици" може да оправи работата
* Коментар транслитериран от системата
0 2виц
Ние сме малък но прост народ след като сме си навели главата и не предприемаме нищо а само плюем наляво на дясно.