Марио Тихомиров, който спаси живота на момченце, паднало от Белоградчишките скали на 23 ноември тази година, получи специална награда за граждански принос към работата на полицията на церемонията "Полицай на годината" – 2012, предаде репортер на БГНЕС.
15-годшният Марио, който спечели сърцата на българите с героичната си постъпка, получи наградата си от вътрешния министър Цветан Цветанов. Той и братя му получиха и ваучер за почивка в база за отдих на министерството. Другата такава специална награда получи Фондация "Безопасни улици от Валя". Тя стартира като гражданска инициатива, когато след катастрофа през 2011 година 12-годишната Валя губи живота си. Мария Димитрова е председател на тази фондация и наградата отново бе връчена от вътрешния министър. Именно в резултат на работата на тази фондация отпадна и възможността за извънсъдебно споразумение при смърт след катастрофа.
Отбелязвайки гражданска активност министърът на вътрешните работи благодари на Мария, на майките от Симеоновград, с които се промени законодателството. Цветанов подчерта, че срещите с родителите са били тежки. "Те знаеха, че децата им няма да се върнат, но те го правиха, за да няма други подобни майки", каза той. И в този момент показа емоция, прокашля се на няколко пъти, за секунди замълча и се извини, че когато говори за това се сеща за емоцията в тези разговори. След това посочи, че за тази година жертвите по пътищата към момента са 583, а преди години са 1000 – 1050. Така отчете, че са спасени над 400 човешки живота. "Заслужава си да правим всичко това, което го правим заедно", каза той.
На 19-тото поредно издание за връчване на наградите "Полицай на годината" за първи път голямата индивидуална награда се присъди не на един, а на двама служители на МВР. Тя отиде при инспекторите Калин Литов и Никола Павлов от сектор "Незаконен трафик на наркотични вещества" в ГДБОП. Втората индивидуална награда получи старши разследващият полицай Димитър Желев от ГД "Национална полиция". Той работил и постигнал резултат по дела, които се отличават с фактическа и правна сложност - сред тях разследване на ДДС измама срещу бивш директор на ДФ "Земеделие" и по дело за изнудване от служител от затворите. Третата индивидуална награда взе инспектор Иво Костадинов от граничната полиция в Петрич.
Раздадоха и колективни награди. Голямата такава получи отдел "Митнически режим, данъчно осигурителна система" ГДБОП. Първи подгласник са служителите на Специализирано полицейско управление в София при ГД "Национална полиция". Втора колективна награда е за сектор "Престъпления против собствеността" СДВР. Трети подгласник е екипаж на гранично-полицейски кораб "Крайморие". Специалната колективна награда взе сектор "Грабежи" при ДСВР с началник главен инспектор Илко Илиев. Бяха присъдени и три поощрителни награди - те са за Наталия Ангелова от ГДНП, сектор "Противодействие на ОПГ за наркотици" ГДБОП, и сектор "Борба с организираната престъпност" Благоевград.
След като получиха наградите си, Цветан Цветанов изброи успехите на МВР, сред тях операцията "Феникс" и присъдите по делата "Килърите" и "Наглите". Това срещу групата за отвличания, той определи като "изключително голям успех за системата и за България като цяло – за неутрализирането на група, която правеше отвличания". Тук той не пропусна да благодари сърдечно на бившия главен прокурор Борис Велчев, който също беше на церемонията. "Без неговата подкрепа в този етап – началният на разследването и подкрепата, която получихме от него персонално, личният ангажимент да осигури необходимия прокурор, който колегите искаха да работят с него – това беше Бойко Найденов – започнахме в един екип и успяхме да завършим и да приключим тази група и знаете, че от задържането им през 17 декември 2009 г. от тогава до ден днешен нямаме отвличания на територията на страната с подобен почерк", каза той.
По-късно Цветанов припомни, че при тази група се е работело с променена философия на работа - само 8 човека от 3 – 4 дирекции и никой друг не знаел какви са оперативните действия, които се предприемат. "Когато запознахме главния прокурор, аз исках колегите да кажат кой е прокурорът, с който те искат да работят и да знаят, че действително ще имат пълното доверие на него, защото екипната работа трябва да има доверие. Колегите поискаха Бойко Найденов, обърнах се към Борис Велчев с молба Бойко Найденов да бъде в началния етап на разследването и това беше с негова санкция одобрено", обясни Цветанов.
Министърът коментира и променената мярка на Алексей Петров, който излезе на свобода под парична гаранция. "Предприемаме действия за недопускане на повторения на това, което беше причинил Алексей Петров на част от свидетелите", каза той. Според него "промяната на подобни мерки води до едно - увеличаване на разходите на МВР, защото се планират допълнителни мероприятия, за да може да осигурим сигурността и спокойствието на всички свидетели, а и на всички други български граждани, които могат да бъдат обект на посегателство спрямо тяхната личност".
"Ако всички институции са обединени и водени само от обществения интерес, от върховенството на закона, мисля, че държавата ни ще бъде прекрасен пример за това как в България живееш прекрасно, да бъдеш на сигурно място, но когато имаш и добро правораздаване, и разбира се ефективност в правораздаването", посочи още Цветан Цветанов. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар