Не знам, кой стои зад настоящата ни външна политика спрямо Македония. Това не е чак толкова важно, но тя трябва да се коригира. Това заяви президентът д-р Желю Желев по БНР, коментирайки отлагането на преговорите на Македония с ЕС, за което заслуга има и днешната българска дипломация.
Всички балкански страни да станат пълноправни членове на ЕС и НАТО. Да не се поставят спирачки, на която и да е кандидатка. Това вреди на регионалното обединяване, да не забравяме, че Македония исторически е била "ябълка на раздора". Македония не трябва да бъде такава ябълка, а обединяващо звено в името на евроинтеграцията, категоричен е президентът Желев /1990-1997/, който оглавява и Балкански клуб.
Той смята, че главната вина за забъркалата се каша около името на Македония трябва да се търси в начина по който беше взето това решението по този въпрос още в началото на 90-те години, когато започна разпадането на вече бивша Югославия /1991-1999/. Тогава властите в Атина наложиха идеята на Европейския съюз да не се признава тази страна под нейното име, припомни президентът Желев.
Гръцките аргументи са смешни, категоричен е той. Да кажеш "НЕ" на нейното влизане в ЕС, защото тя не иска да си промени името, е просто тъпотия, добавя Желев. Всички страни, които излязоха от бивша Югославия – Хърватия, Словения и др., са бивши югославски републики, включително и Сърбия е такава след разпадането на Федерацията.
"Не може да се отрича правото на една нация да се самоопределя. Никой няма право да определя как една нация да се самоопределя. Във всички международни документи се съдържа правото гражданинът сам да реши как да се самоопредели. Това е негово свещено право", подчерта президентът Желев.
Едновременно с това той отбеляза, че "етническата принадлежност не може да се фалшифицира". "Когато баба ти и дядо ти са били българи, ти не можеш да се определиш като китаец", категоричен е първият демократично избран държавен глава на България.
БГНЕС припомня, че Югославия се разпадна в огъня на кървава етническа война, предизвикана от великосръбския хегемонизъм, олицетворяван от режима на диктатора Слободан Милошевич /1989-2000/.
В началото на януари 1992 България беше първата страна в света, която призна независимостта на четирите отцепили се от югофедерацията държави – Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и Македония. За тази независима външнополитическа стъпка на младата българска демокрация огромна заслуга имаше президентът д-р Желю Желев, който прояви смелост и прозорливост. Да не забравяме, че в крайна сметка всички останали страни в ЕС, САЩ и Русия в последствие признаха четирите републики.
БГНЕС
Коментари
гражданин
ТОЯ Е ГОЛЯМ СМЕШНИК И ПРОДАЖНИК ,ЗА ТОВА СМЕ НА ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ
Анонимен
тоя тъпунгер навремето осра цялата работа, да отива във веселиново и да пасе свините
Човек
Човека говори за международните документи! А Президентите на една страна никога не са случайни граждани.
свинар
Как осра работата Желю?
иван
Ако Македония има нужда от българска подкрепа, да го онагледи с промяна на политиката си!
Някой си
Тоя задник за какво въобще се обажда, ами защо пък да не им дадем и Цар Симеон, и Преслав, и Крум и Плиска, и Калоян и Търново, и накрая едно дупенце да им дадем а?
Македонците са КРАДЦИ на история и то не само на България, ами на всички балкански държави и за това те нямат място нито в ЕС, нито в НАТО, нито където и да било и който твърди обратното значи не е българин-родолюбец, българин който зачита историята си.
Jeliu hodi si na selo
македонхите или ще ни слушкат или дим да ги няма от мечтите за ес. ще си карат 30 фодишниъе коли още 30г.
* Коментар транслитериран от системата
1 1!?!?!
Желев принципно е прав, нооо тук става дума за продължаваща великосръбска политика, която изконно е насочена към историческия хегемон на Балканите - България! Та въпросът е: съгласни ли сме ние българите да признаем претенциите на сърбоманската псевдонаука и нейното македонстващо отроче!?