Започна данъчно-осигурителната кампания за 2013 г., припомнят от НАП.

Първият клиент на НАП за тази година е бил обслужен в столичен офис още в 9,00 ч. сутринта. Безплатни образци на новите данъчни декларации са достъпни на интернет страницата на агенцията – www.nap.bg. Хартиени формуляри на годишните декларации за облагане на доходите вече се доставят в цялата страна. Въпреки това, от НАП съветват своите клиенти да използват декларацията, която е качена в интернет и позволява да бъде попълнена електронно и разпечатана след това.

Всеки, който иска, може да попълни и подаде своята декларация за облагане на доходите и чрез интернет, подписана с електронен подпис. Електронните услуги за подаване на декларациите за облагане на доходите и за облагане с корпоративни данъци работят от 00,00 ч. на 1 януари 2013 г. Срокът за подаване на декларациите за облагане на доходите на физическите лица от 2012 г. изтича на 30 април 2013 г. Това е и срокът, в който трябва да се внесе и дължимият за довнасяне данък по декларациите за доходите.

Указания за плащането на данъци и осигуровки са публикувани в сайта на НАП. 5% отстъпка могат да ползват гражданите, които подадат своята декларация и платят дължимото към бюджета в срок до 11 февруари 2013 г. (10 февруари е неделя). Отстъпка от 5% имат и тези, които подадат декларацията си по електронен път, подписана с електронен подпис. Ползва се само една от двете отстъпки.

Повече информация за попълване на декларациите, плащане на данъци и осигурителни вноски, нови срокове, клиентите на администрацията могат да получат на телефона за информация на НАП 0700 18 700 на цената на един разговор.

През 2013 г. ще продължи съвместната инициатива на НАП с Националния статистически институт (НСИ) за подаване само на едно място на годишните отчети за дейността, които фирмите подават едновременно с декларациите си за облагане с корпоративни данъци. Възможностите са или по електронен път в НСИ, задължително подписани с електронен подпис, или на хартиен носител в офисите на НАП.

Обменът на информация между двете институции става изцяло по служебен път. Така вместо да чакат пред две институции, за да изпълнят задълженията си и да попълват финансовите си данни в различни формуляри, фирмите могат да го направят или в НАП, или в НСИ. Тази услуга спестява по 9 млн. лв. годишно на дружествата.

От тази година вече ще се облагат с данък от 10 % доходите от лихвите по срочните депозити. Същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване. След последните промени в закона не са облагаеми вече предоставените държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията

Периодът за разчитане на данъка върху приходите на бюджетните предприятия и данъка върху дейността от опериране на кораби пък става годишен, като данъкът ще се внася еднократно – до 31 март на следващата година. До 2012г. се правеха ежемесечни вноски.

Има и промени в режима на авансовите вноски към НАП. 300 000 лева вече е размерът на нетните приходи от предходната година, до който лицата са освободени от задължението да правят авансови вноски към НАП. Досега той беше 200 000 лева. Освободени от авансови вноски са и всички новоучредени данъчно задължени лица.

Основа за определяне на авансовите вноски става "прогнозната печалба". Месечни авансови вноски ще трябва да правят лицата само с нетни обороти над 3 000 000 лв., а тримесечни авансови вноски – тези с обороти от 300 000,01 лв. до 3 000 000 лв./БГНЕС