Отменяме разрешението за строеж в Несебър, тъй като е незаконосъобразно, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова по повод на спорния терен в Несебър, предаде репортер на БГНЕС.
Министър Павлова посочи, че разрешението не е законосъобразно по няколко показателя. Така например то е издадено без наличието на технически и дори идейни проекти за частите, които се отнасят до построяването на сгради.
По-рано днес стана ясно, че е разпоредена пълна проверка по законосъобразността на извършените сделки с държавни и общински земи в Несебър. В прокуратурата постъпи сигнал от премиера Бойко Борисов до и.ф. главен прокурор Бойко Найденов по повод публикации в медиите за извършени закононарушения по застрояването на защитени територии в Несебър, уточниха от прокуратурата.
Тази сутрин лично министърът на земеделието Мирослав Найденов беше на място, който каза, че теренът от горски фонд в урбанизирана зона е преминал още през 2007 година и сега предстои да се разбере дюни ли са това, или не са.
БГНЕС припомня, че скандалът около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на 2012 година. В рамките само на няколко дни – на извънредни пресконференции, публични изказвания и прехвърляне на отговорност - проверка в Агенцията за приватизация и Бургаската областна управа, които имат право да се разпореждат с имоти частна държавна собственост, показа, че въпросните дюни в Несебър са продадени от самото министерство на Мирослав Найденов без конкурс.
Разкритията за строителството върху дюните бяха направени от природозащитника Тома Белев, че багери унищожават дюните в местността Кокала между Равда и Несебър. Министър Мирослав Найденов свика извънредна пресконференция на 31 декември и се опита да прехвърли отговорността на подчинените си. Тогава Найденов драматично съобщи, че премиерът Борисов лично е спрял багерите на дюните, но шефката на ДНСК Милка Гечева го опроверга на момента и каза, че фирмата сама е спряла да работи на терена и заповед за спиране на строителството не би могло да има.
Зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова, която подписа сделката потресе всички с изказването си: "Подписвам, защото ми се носи за подпис", каза тя и се защити, че е сложила подписа си след 15 експерти. След това стана известен още един скандален факт - управителите на фирмата купувач отскоро са станали съдружници с кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев, който стана известен около продажбата на два нови апартамента на вътрешния министър Цветан Цветанов.
Не закъсняха и искрите между опозиция и управляващи. Евродепутатът Илияна Йотова, която е член на ИБ на НС на БСП, поиска премиерът Борисов незабавно да вземе оставката на министър Найденов и да каже дали ГЕРБ са взели милионите от скандалната сделка в Несебър. "Имаме информация от наши структури по места, че голяма част от тези пари се отчисляват, за да се финансира касата на ГЕРБ за предстоящите избори", изтъкна евродепутатът. Отговорът на Борисов не закъсня, който каза пред БГНЕС, че преди евродепутатът Илиана Йотова да иска оставката на министъра на земеделието Мирослав Найденов е трябвало да поиска оставката на земеделския министър по времето на Тройната коалиция. Борисов пита Йотова и защо не е поискала и оставката на тогавашния премиер и лидер на БСП Сергей Станишев.
Спорният терен в Несебър е продаден на 27 ноември миналата година от земеделското министерство на физическо лице - Димитър Петров. Петров, който е тъст на шефа на футболния съюз Борислав Михайлов, е платил за държавния имот 581 212 лева (20 лв. на кв.м). На следващия ден го препродава на фирмата "Сле груп" на седем пъти по-висока цена - 4 млн. лева (138 лв. на кв.м). Управителите на "Сле груп" - Станимир Стоянов и Лъчезар Богданов, са съдружници на Тодор Бояджиев. Общата им фирма "Бийч Холидей", в която Бояджиев държи 50%, е учредена месеци преди сделката - на 4 септември 2012 г.
Интересен е и фактът, че само три седмици след последната продажба на терена, при това в последния работен ден преди Коледа - 21 декември, главният архитект на Несебър Валентин Димов издава разрешение за строеж на 122 жилищни сгради върху земята. В първия етап трябва да се направят 36 от тях. До 4 януари тече 14-дневният срок, в който ДНСК проверява законосъобразността на строителните книжа. Строителството може да започне след тази дата, но от строителния контрол обясниха, че инвеститорът в момента не строи, а подготвя терена със заравняване и изсичане на храсти.
Не виждам експертни становища, които да оспорват дали става дума за дюни, за нас няма съмнение, че са продадени дюни край Несебър, заяви вчера природозащитникът Тома Белев. В случая не е приложен в продължение на години Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Съгласно този закон, който бе приет още през 2008 година, дюните са публична държавна собственост и не могат да бъдат застроявани и върху тях не могат да бъдат поставени временни обекти, изтъкна Тома Белев. Според закона, трябва и да се създаде карта, която да определя къде са дюните в България.
Дюни ли са това, или не са - с този хамлетовски въпрос земеделският министър Мирослав Найденов се появи директно от Несебър по няколко телевизии тази сутрин. Пазарната цена на терена е направена на базата на оценка на двама експерт-оценители, така че не мога да я коментирам. За мен е важно да разбера как през 2007 година тези дюни са станали от горски фонд в урбанизирана земя. Това каза министърът пред бТВ, който рано тази сутрин пристигна в Несебър, за да се запознае на място с поредното спорно място по българското Черноморие.
Сагата е започнала през 2007 година, заяви Найденов. Той показа писмо на Националното управление по горите от тогава, когато е поискано от Община Несебър имотът да бъде изваден от Горския фонд, че тези територии не са защитени и не се иска допълнителна оценка за тях. Проверката е финализирана със заповед на тогавашния кмет на Несебър Магдалена Мандулева, а теренът е включен като урбанизирана територията.
Дали са дюни или не са – ще поискаме становище и на БАН, и на всички специализирани органи. Този терен се намира на минимум 500-600 метра от брега, не е на първа линия, заяви министър Найденов. Той каза, че ако теренът и всичко около него са дюни, значи и останалите терени са били дюни. Проверката ще бъде разширена по отношение и на време, и на територия, каза още той, като изрази надежда, че ще бъде даден отговор и на медии, и на природозащитни организации дали е било ограбено българското Черноморие.
По отношение на мистерията около цената на имота, неговата препродажба, Найденов не отговори категорично. Той каза, че отговор на тези въпроси могат да дадат продавачът и купувачът. Пазарната цена е направена на базата на оценка на двама експерт-оценители, така че не мога да я коментирам, заяви земеделският министър. За мен е важно да разбера как през 2007 година тези дюни са станали от горски фонд в урбанизирана земя, заключи той. /БГНЕС
Коментари
Андрешко
...........
– А-а – Андрешко... Хитрец си ти-и-и! Всички станахте такива. Лукави станахте вие, селяците. Знаете само да лъжете и да хитрувате... И как се преструвате! Гледам ги в съдилището... Овчичка, такъв, глупав, пък той цял вълк! Играят си със съдията.
– Прост народ сме ние, господине, само ни навикват. На вас така ви се чини, ама то не е така. От простотия хитруват нашите селяни. От простотия и от сиромашия.
– А-а-а – от сиромашия, от сиромашия... Пусто дърво недодялано! От сиромашия се оплакват, а пиянствуват като скотове.
– От добро ли е?... Не, не е от добро... Че пиянствуват – пиянствуват, всички пиянствуват. За добро, а не от добро... Това човек като вас може и да си го запише.