На референдума моето указание към партията ще бъде "не", заяви по телефона в студиото на ТВ7 премиерът Бойко Борисов.

Длъжен съм да кажа мнението си, за да няма никакви спекулации. С едно изречение трудно може да се опише цялата сага на тази централа "Белене." И ние с решението на Министерски съвет и на парламента много ясно сме си казали мнението по строежа на АЕЦ "Белене", каза още премиерът.

Борисов се включи, за да "поправи" неяснотите, според него изказани от депутата на ГЕРБ Диан Червенкондев, защото като зрител не го разбрал. Но заключи, че ако се отговори с "да" на въпроса на референдума, има шанс за разширяване на АЕЦ "Козлодуй". А иначе, извън референдума те били "за" изграждането на 7 реактор на АЕЦ "Козлодуй". Мисля, че по-категорично и по-ясно не може да се каже. Само мога да кажа за членовете на ГЕРБ, че ще имат такива указания – да гласуват с "не". А за хората, че 5 и 6 реактор с удължен срок на годност още по 15 години, плюс 7 реактор, който ще бъде изграден, защото ние две трети сигурно сме платили българите през тези години, са предостатъчни. Плюс ВЕЦ-овете, плюс ТЕЦ-овете, плюс зелените енергии, при които технологиите се развиват толкова бързо, имаме и в момента предостатъчно ток за икономиката и за хората. Бях длъжен да го кажа това, за да е ясно и да няма никакви спекулации, отсече в телефонното си обаждане премиерът, който иначе винаги обяснява, че в България има свобода на медиите.

Това противоречие едва ли изненадва някого, защото поредното мнение на Борисов като премиер спрямо АЕЦ "Белене" е предпоследно, включително и за референдума.

Още през октомври премиерът Бойко Борисов съобщи, че ГЕРБ е "за" да се подкрепи референдума. Ние сме "за" ядрена енергия. Ние сме "за" да се произвежда ядрена енергия в седми реактор на "Козлодуй". Но сме срещу "Белене, посочи той тогава. Нашият въпрос е: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?". Ние заменихме атомна с ядрена. Имаме закон за безопасното използване на ядрената енергия, сиреч енергията е ядрена, не атомна, това сме им редактирали. Написали сме "Република" България и освен това сме написали "чрез изграждането на нова ядрена централа". В чл. 42, точка втора от Конституцията пише, че организацията и реда за провеждане на референдуми се урежда чрез закон. Ние следваме закона, подчерта Борисов. Редактирахме и заменихме Белене с нова централа, тъй като договорите за АЕЦ "Белене" са секретни, ние трябва да питаме руснаците да ни разсекретят договорите, уточни тогава премиерът. Този въпрос по никакъв начин не променя смисъла и желанието ни да има референдум. За всички е ясно, че става въпрос за Белене. Ако поставим думичката Белене, влизаме в конкретен текст и нарушаване на Конституцията. Аз неслучайно казах, че подкрепям техния въпрос. Ние на практика им поправихме юридическите грешки, каза Бойко Борисов. Тази странна аргументация на Борисов продиктува небивал дебат в НС, където председателят на правната комисия Искра Фидосова прояви забележителни познания по атомна физика.

Народното събрание спря проекта "Белене" през март, след като това реши Министерски съвет, а на чакащите журналисти какво ще бъде решението на правителството, новината съобщи тогава зам. министърът на финансите Владислав Горанов. Но независимо от това през октомври Бойко Борисов даде сигнал на обществото, че има инвеститор, с който преговорите могат да бъдат подновени, в нарушение на собственото си решение и на правителството му. В НС бяха доведени двама души, които се представяха като хора, ръководещи голяма компания. Компанията беше "Глобъл пауър консорциум", а след това всъщност се оказа, че тази компания, създадена само преди три месеца на 23 юни тази година, няма никакъв опит в ядрената енергетика. Нещо повече, компанията, от която произхожда "Глобъл пауър консорциум", това е компанията "Куантум груп" също няма опит не само в ядрената, но и в конвенционалната енергетика.

"Ние никога не сме притежавали ядрен проект и никога сами не сме работили по единичен проект от този мащаб". Това призна тогава в интервю Сам Реди, представител на компанията Global Power Consortium (GPC), която прояви интерес за изграждането на АЕЦ "Белене".

А междувременно инициаторите на референдума "Да се строи ли АЕЦ "Белене" чийто въпрос впоследствие смениха управляващите събраха 770 000 подписа.

Може да се върнем и малко по-назад в управлението на Борисов и ГЕРБ, когато "Белене" беше наречено гьол, но после имаше разбирателство с руската страна. /БГНЕС