Работниците във ВМЗ – Сопот, които живеят в общежитията към завода, не могат да си платят наема за една стая и тоалетна, предаде репортер на БГНЕС.
Наемът, който плащат е 100 лева, като често в тази стая живее цяло семейство с дете. Хората са обезверени, защото не могат да си платят и тези 100 лева. Заводът също не опрощава този наем, защото пък общежитието, ако не събере наем от живущите, не може да плати тока и той ще бъде спрян. Те са благодарни за помощите на хора и синдикати за празниците, но това не може да компенсира липсата на заплати.
Даже на някои работници от страната им казват – нека близките ви помогнат. Не искаме подаяния, искаме работа и договори, казват работниците от този завод с традиции. За съжаление от традициите не е останало нищо, както показва изоставената сграда с гръмкото име Дом на културата. Сега там има само счупени прозорци, от радиоуредбата са останали само непотребни лампи, а на една бюро се валя никому ненужен Кодекс на труда.
Хората се страхуват, че могат да бъдат изгонени от общежитията, че ще останат без работа, а не знаят къде могат да отидат на тези години и с тяхната квалификация. Обвиняват и ръководството на завода, и държавата. Искаме държавата да направи нещо, казва съпругът на една работничка. Ако не могат да управляват, да си ходят. Трябва най-сетни да се живее нормално в тази страна. Иначе за това бягат хората и отиват в чужбина.
Хората искаха да продължат стачката и ние сме зад тях, просто няма как да не бъдем зад тях – видяхте ситуацията, предстои някаква приватизация, но дали ще има или няма да има, каза Димитър Атанасов от КТ "Подкрепа" във ВМЗ - Сопот. Това не е на синдикатите работа, има си държава за тази работа, ние искаме договори и работа, за да може да съществуваме, да се изхранваме. Подаяния не искаме. Хората могат да си работят тази работа, с която години наред се занимават, тук са едни от най-добрите специалисти във Военно-промишления комплекс, каза Атанасов.
Досега получихме остатъка от септемврийската заплата и един аванс до празниците. Очакваме другите дължими суми и най-вече договори и работа. От следващата седмица продължават преговорите, на 7-ми януари от 14 часа с двамата министър Делян Добрев и Тотю Младенов има среща, които по-нататък ще ни подскажат какво ще правим. Ние сме за диалога, така че очакваме държавата наистина да влезе във функциите си и да ни помогне, каза още синдикалистът.
В момента се работи, има поръчки и пари би трябвало да идват от тези поръчки. Станаха много специалистите, които изказват мнения за нас, така че ги молим тези хора да спрат, защото са поръчкови. Години наред предприятието беше оставено на произвола на съдбата. Стачката продължава, на 7-ми януари, Ивановден, хората ще са пред централата на ВМЗ. Продължаваме. Те искат работа – не искаме подаяния, искаме държавата да ни помогне, за да може да работим. За нас не е важна собствеността, за нас е важно предприятието да работи и да има ясни правила. Ние не искаме нищо, което не може да се даде, искаме работа, каза още Димитър Атанасов.
БГНЕС припомня, че единственото, което се постигна след многохилядните протести с възгласи "Гладни сме!", "Заедно сме силни, бутаме правителства" на работниците във Вазовските машиностроителни заводи (ВМЗ) е, че авансът за октомври и остатъкът от заплатата за септември, които оръжейниците получиха преди Коледа, бяха прибрани от банките за погасяване на кредити и сметки за ток и вода.
Останалите без пари служители на държавното предприятие признаха, че са посрещнали Коледните и Новогодишни празници с помощите, изпратени им от добри хора от цялата страна. С ефективната стачка, започнала на 13 декември, работниците не само прочетоха декларации, отправиха заканата, че ако няма решение на проблема им, ще преместят протеста си в София, пред Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Министерски съвет. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
да ги съкращават и да тръгва производството, не може за направата на един болт да участват 4 човека, тези хора трябва да осъзнаят, че държавата не е хранилница