До 23-ти януари Министерски съвет трябва да вземе решение за съдбата на Вазовските машиностроителни заводи в Сопот, съобщи икономическият министър Делян Добрев, предаде репортер на БГНЕС.

Днес Делян Добрев и колегата му Тотю Младенов проведоха извънредна среща с представители на синдикатите по отношение на ВМЗ-Сопот, след като тази сутрин работниците подновиха стачката си.

След срещата министър Добрев обясни, че единствената фирма, която желае да купи ВМЗ-Сопот - "Емко" ще внесе своята оферта в Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол до края на тази седмица. След което ръководството на агенцията до 15-ти януари ще трябва да докладва на министъра, който от своя страна до 18-ти януари се ангажира да проведе съгласувателна процедура с останалите министерства за това дали "Емко" ще купи предприятието – на каква цена и на какви условия. До 23-ти януари министър Добрев смята, че Министерският съвет ще може да вземе решение за бъдещето на завода.

Социалният министър Тотю Младенов пък е оптимист, че ако това се случи, до края на месеца работниците ще могат да получат своите възнаграждения. Същевремено ще се търсят и варианти за намирането на допълнителни поръчки за ВМЗ-Сопот, част от парите по които да бъдат платени авансово. Идеята е по този начин да бъдат платени поне част от дължимите аванси и заплати на работещите. "Не можем да посочим конкретна сума, която ще им бъде изплатена или конкретна дата, на която ще стане това защото не искаме да подвеждаме хората и да обещаваме неща, които не можем да спазим, но работим за частично плащане преди 23 януари", уточни министър Добрев. Според мен заплатите на хората могат да бъдат преведени не по-рано от 23 януари, коментира и лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Той смята, че трябва да има поне едногодишен оздравителен план за ВМЗ-Сопот.

Изпълнителният директор на "Емко" Емилиян Гебрев коментира обаче, че заплащането на възнагражденията на хората не е най-важното. "Ние сме се събрали за принципно решаване на нещата, не е най-важното да се дадат всички пари на 20-ти. Ако се дадат всички пари на 20-ти, на следващия 20-ти какво ще правим? Винаги един 20-ти е имало, за който са се борили синдикатите, за който са се борили работниците", коментира той и отказа да каже дали му е известно колко точно са всички задължения на ВМЗ-Сопот към момента. Едно е сигурно, преди да подпише приватизационния договор бъдещият собственик на ВМЗ – Сопот ще трябва да плати над 50 милиона лева задължения към държавата и нейните институции и над 2 милиона лева задължения към работещите там.

БГНЕС припомня, че работниците във ВМЗ – Сопот, които живеят в общежитията към завода, не могат да си платят наема за една стая и тоалетна. Наемът, който плащат е 100 лева, като често в тази стая живее цяло семейство с дете. Хората са обезверени, защото не могат да си платят и тези 100 лева. Заводът също не опрощава този наем, защото пък общежитието, ако не събере наем от живущите, не може да плати тока и той ще бъде спрян. Те са благодарни за помощите на хора и синдикати за празниците, но това не може да компенсира липсата на заплати.

Даже на някои работници от страната им казват – нека близките ви помогнат. Хората се страхуват, че могат да бъдат изгонени от общежитията, че ще останат без работа, а не знаят къде могат да отидат на тези години и с тяхната квалификация. Обвиняват и ръководството на завода, и държавата. Искаме държавата да направи нещо, казва съпругът на една работничка. Ако не могат да управляват, да си ходят. Трябва най - сетне да се живее нормално в тази страна. Иначе за това бягат хората и отиват в чужбина.

Хората искаха да продължат стачката и ние сме зад тях, просто няма как да не бъдем зад тях – видяхте ситуацията, предстои някаква приватизация, но дали ще има или няма да има, каза преди днешната нова стачка Димитър Атанасов от КТ "Подкрепа" във ВМЗ - Сопот. Това не е на синдикатите работа, има си държава за тази работа, ние искаме договори и работа, за да може да съществуваме, да се изхранваме. Подаяния не искаме.

Единственото, което се постигна след многохилядните протести с възгласи "Гладни сме!", "Заедно сме силни, бутаме правителства" на работниците във Вазовските машиностроителни заводи (ВМЗ) е, че авансът за октомври и остатъкът от заплатата за септември, които оръжейниците получиха преди Коледа, бяха прибрани от банките за погасяване на кредити и сметки за ток и вода.

Останалите без пари служители на държавното предприятие признаха, че са посрещнали Коледните и Новогодишни празници с помощите, изпратени им от добри хора от цялата страна. С ефективната стачка, започнала на 13 декември, работниците не само прочетоха декларации, но отправиха заканата, че ако няма решение на проблема им, ще преместят протеста си в София, пред Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Министерски съвет. /БГНЕС