"Зам.министър Светлана Боянова, за която всички разбрахме, че подписва каквото й подават, очевидно има и друга роля – за активна намеса в различните оценки по европейските програми", коментира депутатът от Коалиция за България Димчо Михалевски, предаде репортер на БГНЕС.

"Това, което днес прочетох за Светлана Боянова, е ясно нарушение на всички правила и процедури, което може да доведе до отнемане на акредитацията на Програмата за развитие на селските райони, на Разплащателната агенция и до спиране на програмата. Това е изключително тежък инцидент. Имаме информация, че завършилата в края на миналата година проверка от одитори от ЕК е констатирала в МЗХ и специално в управляващия орган, чийто ръководител е Светлана Боянова, нарушаване на процедурните правила и на контролите, които са разписани за прозрачност, честност, справедливост на тази програма.

В момента има назначена тематична проверка от Европейската сметна палата, която, ако се произнесе негативно и потвърди тези предварителни констатации на одиторите, означава стоп на Програмата за развитие на селските райони", коментира Михалевски. "Това, съчетано със загубата на средства преди дни от 51 милиона евро, показва, че в МЗХ и в правителството нещата въобще не са добре. Ние настояваме незабавно за политическа отговорност още днес. В правомощията на премиера е да прецени каква да е тя", добави той.

"Има разписани правила на контрол на четири очи, подписване на различни нива. Намесата на ръководител в оценъчния процес чрез внушения, докладвания, смяна на комисиите, това, което е описано, е абсолютно недопустимо. Това е политическо вмешателство и натиск в прозрачността, справедливостта и конкурентните правила на програмата и е абсолютно условие за спиране на програмата", каза още Михалевски.

От Парламентарната група на Коалиция за България започват събиране на подписка за създаването на временна анкетна комисия в парламента, която да проучи всички обстоятелства и факти по скандала с имотни сделки в района на Несебър, облагодетелствали хора, близки до управляващите. Опозицията иска комисията да действа в срок от един месец и да е съставена на паритетен принцип – по един представител от парламентарна група и един независим депутат. От БСП искат временната комисия да се оглавява от депутат от опозицията."Ако има съгласие и сред другите политически сили, сме готови да разширим обхвата на временната комисия и тя да проучва всички сделки от 2003 година насам, тъй като от тогава действа Законът за горите, който беше променен през 2009 г., а през 2011 г. беше приет изцяло нов Закон за горите, който пък беше изменен през 2012 г.", заяви депутатът Ангел Найденов. Той изрази резерви към идеята скандала в Несебър да се разглежда в комисията за корупцията по високите етажи на властта, оглавявана от Яне Янев. Според Найденов тази комисия е сведена до пощенска кутия и единствената й функция е да разпределя сигналите до съответните институции.

От Коалиция за България настояват да се отговори на въпроса чия е отговорността за скандала в Несебър. Очевидно е, че шефът на Агенцията по горите и шефът на инспекцията са само бушони, заяви Ангел Найденов. Според него отговорни са министрите Мирослав Найденов, Лиляна Павлова и Нона Караджова. Ако си отиде цялото правителство, ще е най-добре, допълни Найденов.

Димчо Михалевски заяви, че регионалният министър Лиляна Павлова не познава законовите разпоредби, според които всички пясъчни дюни влизат в зона А и има абсолютна забрана за строителство върху тях. Настояваме правителството да разкрие собствениците на офшорната компания, там има много интересни политически лица, свързани с управляващите, каза още депутатът. /БГНЕС