"Инвеститор за АЕЦ "Белене" може и ще бъде намерен, всичко зависи от политическата воля", заяви председателят на БСП Сергей Станишев на среща с партийния актив в София на тема "Гласуваме "за" развитието на ядрената енергетика на референдума", предаде репортер на БГНЕС.

"ГЕРБ отиде при тези, които закриха първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй" , каза още той и попита защо Борисов си смени позицията за АЕЦ "Белене" и дали това е било, защото не е постигната договореност за комисионните или пък се обслужват конкретните интереси на възобновяемата енергия. Според него на предстоящия референдум ще се решават няколко важни ключови за страната въпроси. Първият, от които е кой е "за" и кой "против" народовластието, кой е "за" и кой е против народно допитване, посочи Станишев.

Той призова присъстващите "кой колкото може, но всеки поне по 100 души" да привлече към идеята за референдума. Това беше и един от най-честите призиви по време на срещата с червения електорат. Чуха се различни идеи, от призива всеки да активизира своето собствено семейство, своите близки и приятели до далеч по-амбициозни призиви като този всеки да привлече към каузата 300 души. Много от левите активисти бързаха да напомнят на останалите за предстоящите парламентарни избори през следващата година.

Станишев отбеляза пред хората, че от закриването на първите блокове на АЕЦ "Козлодуй" цената на тока е скочила близо 5 пъти. "Никой не е гарантирал, че руснаците ще дадат удължаване с 10 години на живота на блоковете на АЕЦ "Козлодуй", изтъкна той и подчерта, че ядрената енергия е най-евтината енергия навсякъде по света. "Ако "Белене" беше заработило, цената от него щеше да е съпоставима с тази от "Козлодуй" и щеше да е няколко пъти по-евтина от тази от ВЕИ", каза още Станишев. Председателят на БСП попита "Турците по-глупави ли са от нас, защото те имат сключени споразумения за изграждане на нови атомни електроцентрали и ТЕЦ на границата с България?".

"Стойността на "Белене" е ясна. 4 милиарда евро е стойността на изграждането на самата централа "под ключ", оставаше да се договорят индексите на инфлацията. Отстоявахме българския интерес във всички преговори. След близо три години протакане Борисов каза, че иска от руската страна фиксирана крайна цена и те казаха, че предлагат 6,3 милиарда евро. Това е много по-малко от глупостите, които приказват за 20 милиарда. Това според мен е завишена цена и според мен включва нечий комисионни и не бихме приели такава цена. Източниците на финансиране бяха ясни още от самото начало на проекта – тегли се заем, финансира се изграждането, възстановява се от приходите на самата централа и така се прави с всяко производство. Руската страна няколко пъти е заявявала "Ние сме готови да дадем всичките пари и не искаме държавна гаранция". Това означава, че самите руснаци са убедени, че проектът е икономически изгоден и това е доказано и от анализа на HSBC", коментира още Станишев. "Възвръщаемостта на "Белене" е много по-добра от тази на проекта "Южен поток", а срокът на експлоатация е много по-дълъг от това, което се предвижда за "Южен поток", подчерта още той.

"За БСП "Белене" е български проект и имаше намерен инвеститор. 2008 година имаше опашка от инвеститори, не само RWE, които спечелиха. В нито един момент до изборите през 2009 година RWE не е поставял въпроса за напускане на проекта", подчерта лидерът на левицата. /БГНЕС