Няма инициативен комитет от регистрираните, който да е "против" развитието на ядрена енергетика в България. Има такива, които подкрепят АЕЦ "Белене", и такива, които са за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Никой не защитава интересите на хората, които искат естествено развитие на България, тези комитети не представляват волята на хората, които са против атомната енергетика.

Това заяви Камен Тодоров от екологично сдружение "За земята", предаде репортер на БГНЕС. В хода на подготовката за референдума от сдружението организираха прожекцията на документалния филм "Кастор", посветен за опасността от ядрените отпадъци и протестите на 15 000 немски граждани срещу преминаването на влаковете с опасен товар през техните населени места. "Неслучайно правим точно сега тази проява, това е един проблем, който се премълчава, той предстои за решаване в България. Това е проблем, който не е решен никъде в света – съхранението на ядрени отпадъци", разясни Тодоров.

Конкретно в България проблемът се изразява в нуждата от допълнителна сума от 1 млрд. евро, за да се направи хранилище за ядрени отпадъци, продължи Тодоров. То трябва да обслужва и АЕЦ "Козлодуй", тъй като договорът за извозването на отпадъците в руско хранилище е изтекъл, добави той. "И ще бъде много интересно, ако се направи и такъв референдум: "Искате ли във вашето населено място да се направи хранилище за ядрени отпадъци?" и тогава да се чака отговорът", каза още екоактивистът.

Няма как да имаме и информация точно какво ще е количеството на отпадъците, ако бъде построена централа на площадката в Белене, заяви Тодоров. "Защото въпреки че бяха похарчени 2 млрд. лв. за площадката, която нашият премиер благоволи да нарече гьол, така и не разбрахме какво ще произвежда, какви договори има и къде ще се съхранява отработеното ядрено гориво. Това за нас е енигма", поясни той.

Тодоров отхвърли и тезата, че нова ядрена централа би подпомогнала развитието на икономиката и дори би подпомогнала развитието на ВЕИ сектора. "Елементарната сметка говори, че най-бедната страна в ЕС ще построи ядрена централа за 10 млрд. 350 млн. евро според последната оценка. Това означава, че цялата индустрия извън тази централа ще бъде унищожена, няма да има средства за инвестиции нито във ВЕИ, нито ще има средства за функционирането на икономиката, да се инвестира в туризъм, образование, наука", смята екоактивистът.

Екоактивистите ще изпратят и "Следновогодишна" картичка до всички депутати в парламента, на която е изобразена коледна елха, която вместо с коледни играчки е украсена със знаци за опасност от високи нива на радиация. "А като я разтворят, вътре всъщност е сметката, която всеки български гражданин получава, ако се съгласи да бъде построена централата в Белене. Всеки гражданин ще дължи над 10 000 лв., като тази цена се базира на цена, дадена от официалните консултанти на правителството", добави той.

Това е нещо, което трябваше да направят инициаторите на референдума – да покажат сметката на българските граждани, продължи екоактивистът. Той напомни и за референдума за ядрена енергетика в Литва, преди който на гражданите е предоставена пълна информация за всички плащания по проектите за развитие на атомната индустрия. "В резултат на което 64% от населението гласува "против". Тук имаме референдум, в който нищо не се знае и се питат хората да отговорят на нещо, за което нямат информация", коментира Тодоров.

Според едно изследване, българското население е най-неинформираното по отношение ядреното енергетика и е с най-висока подкрепа към този вид енергетика, продължи екоактивистът. "Има един цитат от Оруел – "Невежеството е сила", ето това е подхода на инициаторите на референдума в България", заключи Тодоров.

БГНЕС