През 2007 г., когато страната ни стана член на ЕС, България и Румъния бяха единствените държави, присъединени към ЕС с механизъм за оценка и за България беше борбата с корупцията, организираната престъпност и съдебна система.
Това са дефицити, които не бяха решени през всичките тези години. Това отговори вътрешният министър Цветан Цветанов на въпрос на депутата от КБ Корнелия Нинова за годишния доклад за състоянието на националната сигурност през 2011 г., предаде репортер на БГНЕС.
2009 г. запознавайки се с докладите много ясно е записано за липсата на политическа воля и реални резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията, в докладите през 2010, 2011, 2012 г. навсякъде се говори за ясно изразена политическа воля и резултатите в борбата срещу организираната престъпност и корупцията са ясни, коментира Цветанов.
"Г-жо Нинова, корупция има в целия свят, въпросът е да имаш политическа воля и да не се допуска това", обърна се Цветанов към Нинова.
Тя каза от своя страна, че Цветанов хвърля традиционно отговорността към предишните управления. "Сега ще видим какво ще се случи с Кумеца и случката в Несебър, ще видим съдът какво ще каже", заяви Нинова.
Тя цитира резултати от годишна анкета на БСК за мнението на бизнеса у нас.
"75% от бизнеса определя, че икономическата среда се е влошила, защото има ръст на престъпността, корупцията, сивата икономика. Никой от бизнеса не говори за 2006, 2005 или 2007 година. Трансперънси интернешънъл заявява, че от 176 държави познайте кой е най-корумпираната държава през 2012 г. - България и Гърция. Ройтерс казва, че корупцията унищожава България. Българите са давали хиляди подкупи. Всяка година бележите ръст в корупцията. Усилията на ГЕРБ са безуспешни. Усилията на правителството на ГЕРБ се провалиха", категорична е Нинова и добави, че правителството на ГЕРБ напълно се е провалило в борбата с организираната престъпност и корупцията.
"Забравихте ли, че с влизането ни в ЕС, България трябваше да се възползва от солидарността, която ни даде Европа да усвояваме средствата от оперативните програми", каза Цветанов. "Това, което ми казвате, че не сте имали влияние върху съдебната система, вие изработихте Конституцията на България и вие формулирахте тези приоритети в съдебната система с вашите кадрови решения. Да припомним начина, по който беше избран ВСС сега и как беше избиран преди.
За първи път имаш дебат за избор на главен прокурор. Г-жо Нинова, кога се правеше това в минал период на време - единият от бившите главни прокурори беше съпричастен по делото Октопод и Алексей Петров - човекът, който ви е подпомагал, го направихте важен фактор в ДАНС", коментира Цветанов. "Пешо Сумиста беше съветник в КБ по спортните въпроси, той искаше да се занимава с новите структури на движението АБВ ли беше, но не стигна до края", добави вътрешният министър.
Нинова каза, че в речта на Цветанов има раздвоение на личността. Колкото и да искате да се връщате назад няма как да прехвърлите констатациите на 4-ата година от вашето управление. Много добре знаете какъв доклад очаквате от ЕК. Сега сте пред пълен провал по темата за борбата с корупцията и организираната престъпност. През март пак няма да ви пуснат за Шенген. Като всичките сме били корумпирани, защо не сме в затвора, бе, г-н вицепремиер. Защото това са празни приказки", подчерта Нинова.
"Цветанов обиди колегите ми, като ги нарече толериращи корупцията и престъпността в България. Ще ми кажете, че правилникът не важи за министрите". Така Нинова направи предложение към зам.-председателката на НС Менда Стоянова да приложи член от правилника за не нанасяне на обиди към народните представители. На това Стоянова отговори, че не е съгласна да направи забележка на Цветанов. "Не съм чула оскърбителни думи от негова страна", добави Стоянова. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар