Единственият жив отрасъл в българската икономика е електроенергетиката, но за съжаление сме свидетели как политически сили и енергийни лобита демонстрират апетитите си да присвоят този отрасъл. А чрез референдума се цели негативите от тази система да се прехвърлят върху българските граждани.

Това каза Георги Христов, енергиен експерт и член на движение ДНЕС, предаде репортер на БГНЕС.

В един референдум гласоподавателят трябва да влезе абсолютно непредубеден, а в последните дни се прави точно обратното от политическите и енергийните лобита, допълни Христов. Някои политически сили дадоха указания на своите структури как да гласуват на референдума, което е грубо нарушение на демократичните принципи, заяви Христов.

Според енергийния експерт в услуга на енергийните лобита се правят редица нормативни предпоставки, които да улесняват техните действия. Така се структурира българската електроенергетика, че в стълбицата на управлението има седем структури, което също създава предпоставки за злоупотреби, поясни той. Според Христов от резултата на референдума и случващото се в момента демонизиране на ядрената енергетика може да се провали всякаква възможност в бъдещето да бъде развиван този отрасъл в страната. А, има 1750 мегавата от капацитета на ТЕЦ-овете, които трябва да бъдат извадени от експлоатация в близко бъдеще и няма яснота какво ще замени тези мощности, добави енергийният експерт.

Според юриста Наталия Кумпикова, законът за референдумите е неадекватен и неефективен. По нейните думи той е направен така, че да работи в удобство на управляващите, а не в интерес на гражданите. Трябва да бъде закон, който да задължи по недвусмислен начин да се съобрази с българските граждани извън тесните партийни интереси, заяви юристката. Българските политици трябва да бъдат научени да се съобразяват с мнението на гражданите не само по време на избори, каза още Кумпикова.

Очаква ни един повече политически, отколкото граждански референдум, което потвърждава, че живеем в един партиен режим, заяви Пламен Даракчиев, журналист и общественик. Според него единствената цел на инициаторите на референдума е постигане на 20% от гласовете на българските избиратели и пренасянето на процедурата в парламента. Даракчиев сподели позицията, че няма достатъчно информация в нито един от аспектите по отношение на проекта АЕЦ "Белене", който е в същината на референдума, нито за социалните аспекти, както и управлението на радиоактивните отпадъци.

23 години чакахме да ни попитат като граждани и общество, някой да се съобрази с нашето мнение, каза Анжелика Цокова, член на организационния съвет на движение ДНЕС. "Всяка партия, която стъпваше на политически терен даваше прекалено много обещания, че ще се допитват до нас, което така и не се случи. Сега в един тежък за България момент политиците абдикираха от своите отговорности и прехвърлиха политическата отговорност на гражданите, които да вземат решение", заяви тя. А в предишните години смятаха, че народът не е достатъчно зрял, за да взима политико-икономически решения, добави Цокова.

Според Цокова на гражданите не е дадена никаква експерта информация, нито пък време, в което да обмислят и гласуват по съвест в предстоящия референдум. На всичкото отгоре въпросът е толкова двусмислен, че се опитаха и да объркат обикновените хора, допълни представителката на движение ДНЕС. Цокова обяви, че от движението няма да изразяват позиция "за" или "против", а ще работят за гражданите да са обективно информирани и да гласуват по съвест. За тази кауза ще работят над 3000 доброволци на територията на цялата страна.

Хората трябва да бъдат готови да гласуват за да разберат, че с тяхното участие управлението на България да бъде успешно, а не единствено власт имащите, които непрекъснато ни плашат от екраните, заяви музикантът Данчо Караджов. По неговите думи предстоящият референдум е "шанс да обърнем понятието за анонимност на българския народ". Караджов не отрече, че хората лесно могат да бъдат объркани от пристрастния поток от информация относно референдума.

БГНЕС