ВСС не може да бъде задължен да възприема становища на Гражданския съвет към ВСС, но така както е записано и в правилата ще е задължен да ги разглежда. Това каза Йосиф Герон от Съюза на юристите след първото заседание на Съвета към ВСС, предаде репортер на БГНЕС.

Герон обясни, че от там нататък обаче ще зависи именно от членовете на ВСС дали има чуваемост. "Дали вървим на принципа: Кучето си лае, керванът си върви или действително вземаме предвид това, което гражданско общество, представлявано от този Граждански съвет ми казва, подсказва, насочва или директно коригира.

"И от това ще зависи дали ще има живот този съвет или не", подчерта Герон. Той заяви, че нито една от организациите в този съвет няма да приеме да бъде параван или да бъде на витрината като кукла, за да бъде показвана. "Тоест, ако не се получи добрият диалог, ако не се получи добрата чуваемост, всички добри намерения, които се заявяват към момента – този Граждански съвет ще последва съдбата на предишния и ще се саморазпусне или ще престане да съществува, но това ще бъде оценка за самия ВСС", посочи Герон.

Към момента обаче след първото заседание на този съвет се чуха оптимистични реакции за работата му. На него са присъствали 15 от 17-те правни сдружения в състава му към момента, както и 10 от членовете на ВСС. Представляващият ВСС Соня Найденова посочи, че членовете на ГС са изразили положително отношение към неговото сформиране и очакване той да бъде ползотворна форма на взаимодействие.

Биляна Гяурова от Български институт за правни инициативи посочи, че е оптимист и че с работата им ще помогнат работата на ВСС да стане по прозрачна и по – обективна. "И най – вече по отношение създаването на правила за избор на лидерските позиции в рамките на съдебната власт. Нещо, за което ВСС е отговорен пред всички нас." Йосиф Герон посочи, че това е едно от първите неща, защото то се готви в този момент. Георги Милков от Центъра на НПО в Разград – Диалог посочи, че друга важна тема е тази за етичното поведение и конфликтът на интереси. "Катастрофата с избор на конституционен съдия показа, че имаме сериозни проблеми в тази сфера", каза той. Милков изтъкна, че декларациите на съдиите и прокурорите трябва да бъдат публикувани на интернет-страниците, където те работят. Вторият проблем според него е за случайното разпределение на делата, който се прилага много формално, особено в прокуратурата. /БГНЕС