Същината на въпроса на предстоящия референдум е дали да развиваме наука, знания, екологично чисти енергийни източници.

Това дали американци или руснаци ще строят новите атомни мощности е вторичен въпрос, който можем да оставим на политиците, за да се чувстват и те нужни. Това каза писателят Любен Дилов-син по време на експертна конференция, посветена на развитието на атомната енергетика в Европа и на предстоящия в страната ни референдум, предаде репортер на БГНЕС.

По думите на Дилов, политиците са особен вид аутисти и предстоящият референдум е доказателство за това. Може ли 10 години да твърдиш, че един въпрос е прекалено сложен, а след това да се даде на мнозинството от народа да го реши, запита писателят. Може ако си човек, който вярва в колективната правота на индивидуалното невежество, коментира той.

Ядрената енергетика формира цените, чрез нея може да се защити населението от промените в глобалния пазар на горивата, заяви Ханс-Холгер Рьогнер, енергиен експерт от Кралския институт по технологията в Стокхолм. По неговите думи не само в България, а в целия Балкански регион съществува недостиг на енергия, а изграждането на АЕЦ "Белене" ще повиши значително капацитета на страната ни за експорт на енергия.

Само АЕЦ "Белене" може да не доведе до намаляване на цените за електроенергия, но със сигурност ще доведе до много по-ниски системни разходи в сектора, продължи Рьогнер. Ядрената енергетика е скъпа, струва близо 3000 евро за киловат, но неин позитив е относително стабилните и ниски оперативни разходи, разясни той. Преимуществата превъзхождат рисковете, откъдето и да погледна темата, коментира енергийният експерт.

Кметът на община Белене Петър Дулев припомни, че град Белене е структуриран като енергиен център със започването на строителството на втората атомна електроцентрала и хидроелектрически комплекс. След прекратяването на проекта за нов АЕЦ населението на общината е намаляло с около 2 000 души, безработицата се е увеличила около 4 пъти, а от 15 големи предприятия и икономически субекти са останали само 3. Отливът на бизнеса и икономически активните субекти се отрази и на събирането на местните данъци, добави кметът. Без Белене бизнесът в региона не очаква нищо добро, коментира Дулев.

Оборот от 70 млрд. евро на година, над 800 компании, работещи в бранша, както и 900 000 работни места – това са размерите на атомната индустрия в Европа, обясни Жан Пол Понслет, директор на международната организация Форатом. В този отрасъл Европа е водеща по отношение на възможността за технологично развитие и потенциал за експорт, допълни той. Енергийният експерт обърна специално внимание на това, че Европа трябва да подпомогне за намаляването на глобалните въглеродни емисии, създавани от страни като Индия, Китай и САЩ, които разчитат много на произведените от ТЕЦ-ове електричество.

До 2050 г. 20% от световната енергия ще бъде от произведена АЕЦ, ядрената енергетика ще става все по-конкурентоспособна, продължи енергетикът. В ЕС няма единна политика по отношение развитието на атомната енергетика, Европа е разделена, каза още Понслет. По негова информация, подкрепа и желание да развиват отрасъла идейно и действено са заявили Испания, Франция Холандия, Швеция, Великобритания, Полша, Чехия, Хърватия. Германия, Австрия, Швейцария, и Италия вече са взели мерки за спирането на развитието на атомната енергетика, а в Белгия правителството е взело решение да поддържа сектора до изтичането на живота на работещите в момента реактори.

И трите референдума, проведени досега в историята на България, бяха трагични и аз истински се надявах, че първият, който ще се проведе в демократични условия, ще бъде меродавен инструмент за вземане на политически решения, заяви Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб в България и бивш министър на външните работи. По неговите думи ядрената енергетика не означава единствено евтин ток, това е индустрия, наука, цяла пирамида от знания и умения. Паси е уверен, че атомната енергетика остава важна част от развитието на Европа. /БГНЕС