Природозащитните организации не сме пъдари, не можем да компенсираме това, което е гражданско право – да има достъп до правосъдие, до обжалване на решенията на властта.

Нека да бъде дадено изконното право на гражданите да имат достъп до информация, защото това, което се случва с всички сделки и проекти по Черноморието ние го виждаме, когато на защитени територии стъпят багерите. Това каза Петко Цветков, изпълнителен директор на фондация "Биоразнообразие", предаде репортер на БГНЕС. През 2009 г. ГЕРБ дойде с обещанията да спре унищожаването на крайбрежните зони, незаконното строителство, именно затова настояваме тези обещания да бъдат спазвани, заяви Цветков. Нека не работим само със символи, а да спазваме докрай нашите обещания, призова природозащитникът.

По повод вчерашните протести заради застрояването в Иракли Андрей Радев от сдружение "Балкани" призова да се потърси генерално решение за проблемите по Черноморието, а не да се работи проект по проект. Българският закон за устройство на територията е най-рестриктивният в Европа, той е единственият, който не позволява на гражданите да имат информация какво ще се строи около тях, както и да го обжалват, заяви той. Природозащитникът предложи да се забрани строителството в зоните по Натура 2000, както и да започне процедурата по обявяването на териториите на национален парк "Българско Черноморие".

Създаването на такъв парк няма да навреди на възможностите за туризъм по Черноморието, а напротив – ще се отрази благоприятно на отрасъла, каза още Радев. "Ако има такива места, които са диви и да се ползват за туризъм, без да са застроени, това само ще повиши качеството на българския туристически продукт. Защото напоследък качеството се е свело до алкохолен туризъм за бедните хора от Европа, не е нужно да развиваме такъв туризъм", коментира той.

За скандала с дюните в Несебър Петко Цветков заяви, че вследствие на него се е дала възможност да се предложат поправки в Закона за черноморското крайбрежие и свързани с него закони. Това, което виждаме в поправките на правителството и МРРБ е, че се прави отстъпление от защитаването на дюните, добави той. До сега дюните бяха в определена зона, обявени за публична-държавна собственост, а в момента с така наличния на сайта на МРРБ закон се предлага дюните да попаднат в две зони и да се допусне различна собственост в двете територии, поясни природозащитникът.

В Несебър става въпрос за схема на разграбване на природен и горски ресурс, поясни Атанас Чобанов, журналист от "Биволъ". Той се оплака, че министър Найденов е отказал да даде справка по всички процедури по сделката с дюните. Нямаме такъв списък, всичко се свежда до няколко проверки в Несебър, от които следва, че такива сделки се вършат от свързани с ГЕРБ лица с особен акцент в Созопол и Несебър, поясни Чобанов. ГЕРБ продължава да налива пари в същите олигарси, които по времето на управлението на БСП установиха тези схеми на разграбване по Черноморието, коментира журналистът. А сигналите и проверките за нарушения са стотици, не разполагаме с ресурс да ги проверим всички, добави той.

Във връзка с протестите в Банско Борислав Сандов, съпредседател на партия "Зелените" заяви, че Пирин е световно наследство и като национален парк планината е не само на хората от Банско, а на всички нас. Нелепо е, когато един концесионер надвиши с над 60 хектара концесията си и не е бил санкциониран за това, да иска още да нарушава, каза природозащитникът. Нелепо е и когато представители на изпълнителната власт подкрепят такова нещо, добави Сандов.

Когато властта желае и прави мероприятия в своя подкрепа го живяхме преди 1989 г. Това, на което сме свидетели в Банско е изкарване на хората отново на сила, както и на служителите, да бъдат изкарвани на манифестации от отминали времена, допълни го Петко Цветков. "Това са манифестации от типа, който тоталитарният режим използваше, това са методи, които демонстрират слабостта на властта да се справи със ситуация от този тип. С участието на председателя на парламента и косвената подкрепа за незаконни действия от президента на републиката", заяви той. /БГНЕС