700-800 работници от ВМЗ-Сопот трябва да бъдат съкратени, за да може дружеството да бъде приватизирано, защото никой не го иска с 3200 души състав. Такова мнение изрази пред Дарик премиерът Бойко Борисов в коментар за ескалацията на протестите в града.
Премиерът смята, че не може да се продаде предприятието с такъв колективен трудов договор, тъй като няма купувач, който да го вземе с 3200 души. "Разпоредил съм на Делян Добрев и Тотю Младенов да отиват и по програмите за заетост 700-800 човека трябва да бъдат съкратени и да минат по програма на социалното министерство. Иначе приблизително 100 000 лева на ден ни струва на данъкоплатците този завод", каза министър-председателят. Той посочи, че частните военни заводи държат 600-700 души, а във ВМЗ работят 3200 човека. "На госпожата, която ми пращаше лук, всичките й пръсти са със златни пръстени. А ми праща лук. Аз нямам златни пръстени", коментира Бойко Борисов.
КНСБ и КТ "Подкрепа" поискаха спешна среща с Делян Добрев за най-безболезнено излизане от кризисната ситуация с "ВМЗ" ЕАД – Сопот, която ще се осъществи по-късно днес. Във връзка с провалената сделка за приватизацията на "ВМЗ" ЕАД – град Сопот, синдикалните ръководства във фирмата и централите на КНСБ и КТ "Подкрепа" настояват за публичност на параметрите в офертата на единствения кандидат-купувач "Емко" ЕООД. Синдикалните структури разполагат с информация, че цената, предложена от "Емко" ЕООД, е 1 лв.
Разписаните ангажименти в Раздел ІІ на колективния трудов договор (КТД) – трудова заетост, квалификация и преквалификация, не са основна пречка за сделката, защото синдикална закрила, съгласно чл. 15 от КТД, имат членовете на синдикалните ръководства в дружеството, а разписаните ангажименти на работодатели и синдикати при обстоятелства, които налагат масови уволнения, са съгласно Кодекса на труда.
Напрежението сред работниците във ВМЗ след изявлението на енергийния министър Делян Добрев за шокови съкращения в завода, ескалира. "Работа и пари! Идваме в София!", скандираха работниците, които са се събрали днес пред управлението на оръжейницата. Димитър Атанасов от КТ "Подкрепа" във ВМЗ заяви, че едва удържат хората да не започнат блокажи на пътища. Синдикатите няма да се съгласят на предлаганите от правителството масови съкращения в завода, каза още той.
БГНЕС припомня, че тази сутрин енергийният министър Делян Добрев заяви, че "структурни промени със сигурност трябва да има. Дружеството не може да съществува с този брой на работещите". Добрев обясни и че ще говорят със синдикатите освобождаваните да бъдат наемани в програмите за заетост при министър Тотю Младенов. Такова преструктуриране трябва да се извърши, тъй като иначе няма да можем да спасим дружеството от несъстоятелност и заплати няма да има, каза Делян Добрев.
Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол вчера прекрати процедурата за приватизация на "ВМЗ Сопот", съобщиха за БГНЕС от агенцията. Единственият кандидат "Емко" ЕООД е внесъл обвързващата оферта за завода, но не е внесъл нужния депозит. Изпълнителният директор на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов обясни, че да се плати депозитът за участие от 3 млн. евро е задължително условие за продължаване, а и за отваряне на офертата. Така да бъде прекратена процедурата е била единствената законова възможност пред агенцията.
В петък се очакваше фирмата ЕМКО да внесе опознавателна оферта за покупката на завода, но срокът беше удължен до 15 часа вчера. Срокът за подаване на обвързваща оферта в конкурсната процедура за продажбата на 118 000 000 броя акции, представляващи 100% от капитала на "ВМЗ" ЕАД, Сопот беше удължен за пореден път до 15.00 часа на 14 януари 2013г.
Миналата седмица пък във връзка с направените изненадващи предложения от кандидат купувача, президентът на КНСБ Пламен Димитров проведе разговор с енергийния министър Делян Добрев, който категорично заяви, че Стратегията за приватизация на "Вазовските машиностроителни заводи" ще се прилага и е в действие, с което ще се гарантира изпълнението на заложените в стратегията социални ангажименти.
Заводът дължи две заплати и два аванса на работещите, а след 14 януари задълженията ще се увеличат с още един аванс. Работниците, които живеят в общежитията към завода, не могат да си платят наема за една стая и тоалетна. Единственото, което се постигна след многохилядните им протести с възгласи "Гладни сме!", "Заедно сме силни, бутаме правителства" е, че авансът за октомври и остатъкът от заплатата за септември, които оръжейниците получиха преди Коледа, бяха прибрани от банките за погасяване на кредити и сметки за ток и вода. Наемът, който плащат е 100 лева, като често в тази стая живее цяло семейство с дете. Хората са обезверени, защото не могат да си платят и тези 100 лева. Заводът също не опрощава този наем, защото пък общежитието, ако не събере наем от живущите, не може да плати тока и той ще бъде спрян. Те са благодарни за помощите на хора и синдикати за празниците, но това не може да компенсира липсата на заплати. /БГНЕС
Коментари
bobo
захто ли тебе не те махнат буклук такав
Анонимен
борисов от лятото и ти си уволнен
* Коментар транслитериран от системата
0 1