Африкански сили за намеса трябва да поемат щафетата от Франция, заяви министърът на външните работи Лоран Фабиус при пристигането си в Абиджан за среща на върха, посветена на Мали.

Франция бе принудена да се намеси много бързо; в противен случай Мали нямаше да го има, но, разбира се, африканците трябва да поемат щафетата, добави Фабиус.

Както вече бе съобщено, държавни и правителствени ръководители от Западна Африка се събраха днес в Абиджан, Кот д`Ивоар, за да обсъдят ускореното разполагане на интервенционна сила в Мали, където френски и малийски военнослужещи се бият срещу въоръжени ислямисти.

Сграда АЛФА

В извънредната среща на високо равнище участват по-специално държавният глава на Кот д`Ивоар Аласане Уатара, председател на Икономическата общност на Западна Африка, и временният малийски президент Дионкунда Траоре. За срещата в Абиджан пристигнаха и президентът на Чад Идрис Деби, чиято страна не е членка на общността, но обеща да изпрати части, и френският външен министър Лоран Фабиус.

АФП