Една много грозна сцена. Нещо, което мисля, че винаги във всички хора ще предизвиква отрицателни емоции. Това каза пред бТВ Ваньо Танов, директор на Агенция "Митници" и бивш директор на НСБОП (сега ГДБОП – бел.ред.) по повод опита за покушение срещу Ахмед Доган.

Това, което първо чух беше, че ще бъде образувано дело за опит за убийство, по-късно излязоха данни за експертизата на пистолета. Като човек, който доста години се е занимавал с работа по убийства мисля, че по никакъв начин от правна гледна точка това не може да се квалифицира като опит за убийство. Този газов пистолет е негодно средство, тези боеприпаси не могат да причинят дори средна телесна повреда. Моите заключения са на база на това, което съм прочел и видял в интернет. Тези боеприпаси не могат да предизвикат нищо друго. Третият боеприпас, който евентуално би предизвикал някакво обгаряне, евентуално, но не може да става въпрос за опит за убийство с това средство, обясни Танов.

Аз казвам едно е човек да разсъждава от гледна точка на правото, друго е да разсъждава като гражданин. Учуден съм защо е бил такъв пропускателният режим, защото един закон има за митингите и манифестациите. Като политическо мероприятие отговорността е на организаторите на мероприятието, или те трябва да наемат охранителна фирма, която да гарантира всичко в залата. По закона задължение на МВР е да извършва охраната на обществения ред, заяви Танов.

За изказване на директора на фирма "Крон" Кирил Радев, който твърди, че НСО е трябвало да отговаря за това събитие, защото там е имало застрашено лице, Танов каза, че Радев е прав. "Ако нямаше застрашено лице, НСО няма място на такова събитие по никакъв начин. Доган е в списъка на застрашените, НСО си е изпълнявало тези функции.

За друго твърдение на Радев, че фирма "Крон" организирала мероприятието, няма отношение към пропускателния режим и че това е трябвало да се свърши от НСО, Танов каза, че не е съгласен, тъй като това е въпрос на договор между организаторите и тези, които ще извършват пропускателния режим.

"Има известна доза истина, че в случая, тъй като има застрашено лице до известна степен НСО е трябвало да участва евентуално в пропускателния режим или може би още 24 часа преди заседанието да се поеме от охрана залата от охранителната фирма или да се провери залата. Не мога да кажа, че има пропуски в НСО, защото би трябвало в този договор, който е сключен между охранителите и организаторите на мероприятието всички неща да са упоменати. Мисля, че на такова политическо мероприятие не би трябвало НСО да има човек, който да стои точно до четящия доклада, в случая г-н Доган. На мен ми направи впечатление, че докато той чете, непрекъснато минават качват се отзад други делегати евентуално. Може би НСО не е дооценило факта, подценявайки го от гледна точка, че ДПС е по-такава капсулирана партия и това са хора, които се познават помежду си, няма как да влязат евентуално случайни хора, защото биха ги разпознали", коментира Танов.

Той каза, че е разбрал за предсмъртното писмо на Октай Енимехмедов. "Ако има такова писмо тогава поражда други размисли в мен, че това момче по-скоро е търсело някаква форма на протест, да предизвика коментар обсъждане на събития какво се случва да речем в партията", посочи Танов.

За реакцията на гардовете от НСО Танов каза, че е убеден, че "в повечето случаи, самият факт, че бъркаш в джоба си и в момента, в който извадиш оръжие би трябвало да има светкавична реакция на гардовете, дори стрелба, другият вариант е лицето, което охраняваш да бъде съборено, за да не пострада. Служителите избират какъв вариант да приложат".

"Единият гард от НСО се опитваше правилно да бъде изведено застрашеното лице и да бъде обезвреден евентуалният атентатор. Той нямаше как да си свърши задълженията, обаче, всички видяхме", каза Танов.

За груповия линч срещу нападателя Танов каза, че това поведение е недопустимо. "Според мен има достатъчно текстове в НК, с които може да се санкционира това поведение и това трябва да го реши прокуратурата. В случая виждам на двама души по-адекватно поведение, г-н Бисеров се опитваше да спре тази грозна сцена, останалото е наистина много грозно. За себе си задавам въпроси и тази сцена ме притеснява, тази злоба и агресия, която се изля върху това момче. Много хора биха се замислили какъв е истинският облик на българския политик, какво говори, а при една ситуация как действа. Тази ситуация свали маските. Тази ситуация предизвиква негативни усещания във всеки от нас, защото е ясно, че между думи, дела, убеждения, има много големи разлики", подчерта още Ваньо Танов. /БГНЕС