Параграф 12 в Закона за досиетата ще падне, връщане назад няма, заяви в НС вътрешният министър Цветан Цветанов, предаде репортер на БГНЕС.
През 2006 г. с приемането на Закона за досиетата влезе една разпоредба – параграф 12, която ограничи възможността да бъдат открити досиетата на всички представители на разузнавателните служби, коментира Цветанов. С политическата воля, дебата и кръглите маси, които бяха проведени в тази посока с представители предимно от Германия, реализираме политически акт, който за голямо съжаление не беше реализиран в началото на годините на прехода. Цветанов цитира думи на бившия ръководител на комисията по досиетата Методи Андреев, според когото 1997 г.-2001 г. СДС не е издържал този изпит, защото не са имали политическата воля.
В този закон, който е в сила от 2006 г. тази дейност е регламентирана по начин, по който да се защити националната сигурност. В чл. 32 пише, че не се разкриват и публично оповестяват документи, което би увредило на интересите на България в международните отношения и би създало опасност за живота на дадено лице.
За да няма спекулации, член 32 от Закона за досиетата много ясно дава правната възможност, когато има достатъчно добре аргументирано становище, с много ясна конкретика към дадено лице, което в момента е действащо или има определени отговорности, свързани с националната сигурност на страната, да не бъде оповестено и в тази връзка се създаде специален архивен фонд, каза министърът. Това са решения, които не подлежат на обжалване от нито една институция в България. Това е гаранция, че по никакъв начин няма да бъде застрашена националната сигурност, убеден е Цветанов.
В ал. 2 на параграф 32 от Закона за досиетата се казва, че за да не бъде разкрит или публично оповестен документ съответната служба внася мотивирано предложение до Комисията по досиетата, тя се произнася с решение, което е окончателно и не подлежи на обжалване. Според ал. 3 от същия параграф- документите по ал. 1, които не се разкриват и публично оповестяват се регистрират в отделен архивен фонд, който да е на пряко подчинение на председателя на комисията. Тази правна норма досега не е влязла в сила и не е използвана, защото с ограничението в параграф 12 има оперативна разпоредба и комисията никога не е гледала по същество, защото се е позовавала на този параграф, поясни министърът.
В случая, с влизането на закона в сила, това нещо ще бъде направено и недейте да смятате, че държавата и институциите няма да защитят сигурността, живота и здравето на българските граждани, отбеляза той. Но ако приемем хипотетично,че те са 20 или 50 човека, които в момента изпълняват задачи, свързани с националната сигурност на страната и на нашите атлантически партньори и ако се върнем назад, съм убеден,че е порочна практиката от тази разпоредба- да влязат лица, които отдавна не са с тази защита и отдавна трябва да е ясно какво са правили, разсъждава Цветанов.
Представете си, че излезе информация за лица, които са изведени зад граница, които са създали фирма и са свързани с военното разузнаване или по-специално с бившата ДС и бившата комунистическа партия защо това да не излезе, защо да не излезе и с какво нарушаваме националната сигурност, запита той. Трябва да има мотивирано предложение пред Комисията по досиетата, достатъчно добре обосновано и тя ще е тази, която ще прецени дали то съответства на изложеното в мотивите или просто ще го приеме за неоснователно и документите ще бъдат оповестени. Но пак повтарям председателят на Комисията по досиетата и нейните членове в никакъв случай няма да нарушат националните интереси и ще запазят живота на всеки един, който работи за държавата и в момента изпълнява своите задачи, зарече се Цветанов.
На въпрос на медия защо ръководството на ГЕРБ не изчисти партията си от кадри на бившата ДС- депутати, областни ръководители и др. Цветанов отговори така: "Що се касае до бившата ДС, да – действително има в някои структури в държавата лица, които са съпричастни към бившата ДС, но мога да ви уверя, че всички законодателни промени, които бяха направени, и всички управленски решения, които се взимат от отговорните лица в държавата, няма такива, които да са към бившата ДС.
Според него, когато е имало вот на доверие в парламента, Мартин Димитров от СК е казал, че и към настоящия момент има директори, които са към бившата ДС. "Аз му казах, че към настоящия момент има заварени директори, но те са по-малко от пет, а в управлението на СДС от 1997 до 2001 г., най-големите радетели за откриването на досиетата, от 28 областни дирекции 27 бяха – Държавна сигурност", каза още Цветанов. Предполагаме,че последните думи на министъра има езикова грешка и това не са били областни дирекции на ДС , а е ставало въпрос, вероятно, за областни управители. /БГНЕС
Коментари
ШУМЕНЕЦ
Комунистите нещо мълчите не сте ли чели това....?
Стефанов
От петемата двамата са Б.Б.-нещатен съдружник като служител на МВР,и по наследство като син на генерал от МВР.Цв.Цв. щатен служител на ДС и син на шофьор от ДС през мракабесническите години на Югов.
Големи борци!