Трябва да стане ясно, че проектът "Белене" струва над 10 милиарда евро, само двата блока на централата струват до 6,3 милиарда евро, заяви енергийният министър Делян Добрев, предаде репортер на БГНЕС.
"Ние приемаме, че цената на проекта "Белене" е между 10.3 милиарда евро и 10.6 милиарда евро", добави той. Проектът "Белене" не е само централата. Централата не е паметник, който да поставим в Северна България и да го гледаме. Трябва да има инфраструктура, подстанции и далекопроводи, които трябва да бъдат изградени, подчерта Добрев. По време на строителството на един блок, което ще продължи 5 години има и лихви и такси, те не са в цената на централата, подчерта министърът. "В цената на централата е само ескалацията, оскъпяването на материалите и оборудването по време на строителството и това прави 6,3 милиарда евро", каза още Делян Добрев. Трябва да се построи и хранилище за отработеното ядрено гориво, което също не е включено в цената от 6.3 милиарда евро, да се плати горивото за първото зареждане, защото то не е в офертата на "Атомстройекспорт". За един блок зареждането струва между 80 и 120 милиона евро", добави той.
Добрев припомни и изчисленията на консултанта HSBC. "Консултантът дава за строителство на централата не 6.3 милиарда евро, а 6,1 милиарда евро, но изчислява, че инфраструктурата ще е още 2 милиарда, а лихвите и таксите са 1.8 милиарда и така стойността на проекта става 10.352 милиарда евро", подчерта той. "От всички преговори, водени между RWE и НЕК, няма протоколи, в които да се говори за финансиране, за пари. Не е възможно да не са водени преговори за финансирането. Има единствено протоколи от преговори за безопасност на централата. Цитираната цена от "Росатом" е коректна - до 6,3 милиарда евро, но тя е само за централата "Белене, заяви Делян Добрев.
"В следващите 15-20 години ние ще продължим да изнасяме електроенергия и това са разчетите на ЕСО. В момента имаме над 11 800 мегавата инсталирана мощност с последните проекти по ВЕИ. Дори и да изключим ВЕИ-ата, имаме поне с 50 процента повече инсталирана мощност, отколкото е консумацията ни. Върховата консумация през януари е 6300 мегавата", посочи министър Добрев.
Икономическият министър коментира и факта, че Европейската комисия сезира Съда на Европейския съюз поради непълното транспониране от страна на България, относно вътрешния енергиен пазар. "Директивите са транспонирани в законодателството, има наредби на ДКЕВР, които все още не са готови. Наказателната процедура на ЕК е заради неготови наредби на ДКЕВР. В последните три месеца са правени безброй срещи с ДКЕВР, защото бе ясно, че тази процедура ще стигне до този край, но въпреки това наредбите все още не са готови", заяви той. "Съобщението за внасяне на дело в съда не значи стартиране на съдебна процедура. Отнема 1-2 месеца, за да внесе Европейската комисия необходимите документи в съда. Надявам се ДКЕВР да са готови дотогава, защото ако не са, тогава трябва да отговарят пред цялото общество като независим орган защо тези наредби повече от година, след като бе приет третият либерализационен пакет в Закона на енергетиката, не са готови", заяви министър Добрев. /БГНЕС
Коментари
доко
Я аре бе ,не мое да е верно нали само гъоло според най-големия, слънцето наше струваше 22 милиарда.Има некой виновен и това е Станишев и тройната ламя т.е коалиция.Сега ша включим в цената и магистралата София Белене.Ногу съм прост, не ги разбирам тия сметки.Даже се обърках е зех да пишем като тех и сметките им.Господи, моля те да ми простиш невежеството.Идиотите да почнат да ме плюят сега-старт.