Русенци стягат първите републикански увеселения дни, преди да се проведе вторият национален референдум през 1946 г. за държавното устройство на България - република или монархия. Това показват документите от Държавен архив-Русе, сред които за първи път се вадят и папки от ОК на БКП, предаде кореспондентът на БГНЕС от дунавския град.
Подготовката за референдума започва още края на август месец, а организацията е перфектна. като референдумът е обявен на 8 септември. Навсякъде се искат почти ежедневно сведения от областния комитет на БРП /к/ как протича подготовката, искат се сведения от МВР как върви тя, има ли опозиция, турците къде ще гласуват. "Интересното е, че мъжете и жените от турския етнос гласуват отделно, тъй като това са изисквания на Корана. Същевременно там, където ще бъде женската секция, организаторите са съобразили комисията да бъде предимно от жени, за да не се притеснява мюсюлманското население", разказва главният специалист от ДА-Русе Веселина Антонова.
Още от 25 август започва във вестник "Дунавски отечествен фронт" една поредица от агитационни статии на първа страница, посветени на това как народът иска да се премахне монархията. Сред документите от ОК на БКП се забелязва и едно интересно Окръжно от 2 септември 1946 г., шест дни преди референдума, в който са описани конкретно стъпките за организацията на изборите по места. Същевременно най-отдолу са дадени указания как да се направят тържествата по случай изборната победа, която би трябвало да се случи след седмица. Партийният архив пази и фактурите от памучно-текстилната фабрика "Царица Йоанна" в Русе. Оттам са били закупени големи количества от памучния плат американ, в който е трябвало да бъдат опаковани бюлетините, за да стигнат до избирателните секции. От същия този плат са изработвани и параваните в стаичките за гласуване.
Вестник "Дунавски отечествен фронт" от 8 септември, деня на референдума, вече анонсира тържествата за превръщането на България в република, макар резултатите ще станат ясни едва ден по-късно. "Първа републиканска вечер" събира русенци на 9 септември по случай "две години от славното народно въстание и победата над кървавата монархия". А профдружеството на моряците организира "първа републиканска моряшка вечер" с кораб по Дунава, който тръгва от пристанището срещу гарата. Анонсът е, че "ще свири първокласен джаз и ще има добре уреден бюфет".
Впечатляващо е отразяването на провеждането на референдума в Русе. Водещата статия на вестник "Дунавски отечествен фронт" е с голямото заглавие "Народът погреба вчера монархията", а подзаглавието гласи "Старци и юноши, здрави и болни, всички се обявиха срещу монархията. Допитването в Русе мина при образцов ред, голяма разпоредителност и без инциденти". Според статията всички са гласували ентусиазирано, хората са чакали от ранни зори да дадат своя вот, а по кръстовищата в крайните квартали е имало дежурни, които да упътват към избирателните секции. "Няма по-голям празник от тоя - освобождаването от една династия, която вися като воденичен камък 50 години на шията на нашия трудолюбив и миролюбив народ", пише още в статията. Специални грижи се полагат за възрастните хора, за да могат да отидат да гласуват. По почин на втория секретар на БРП /к/ В.Гочев файтони са отишли до приюта за старци, за да ги вземат. Друга част от текста ентусиазирано гласи: "Артист от Народния театър грижливо отведе три старици и един старец да гласуват в 18-а секция - Девическата гимназия. Една от тях, 89-годишна, след гласуването заявява: Гласувах за републиката, но ми е жал, че малко ми остава да живея в републиканска България".
Богат снимков материал илюстрира гласуването на референдума през 1971 г. за нова конституция на развитото социалистическо общество. Допитването е съпроводено с всенародни тържества и фолклорни концерти на площада, хората пускат своя вот и се хващат на хорото. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар