Две големи бази данни за произведения на изкуството, принадлежали на евреи и откраднати от нацистите, са качени от лайн по случай световния ден днес за възпоменание на холокоста.

Благодарение на инициатива на изследователския институт Гети в Лос Анджелис вече е възможно с един клик в интернет да се получи информация за произхода на спорни платна, било то творби на Лукас Кранах, Едвард Мунк или Густав Климт.

Под заглавието "Германски продажби 1930-1945" в мрежата са вече 2600 каталога за разпродажби от този период в Германия, Австрия и Швейцария с близо един милион данни.

Данните се отнасят до произведения на изкуството, които под натиска на нацистите евреите са били принудени да продадат на търг, за да финансират емигрирането си или пък са придобити от нацистки колекционери на смешни цени от галерии, собственост на евреи и продадени след 1945 г. на търг от търговските представители на СССР.

От своя страна Австрийският национален фонд, който отговаря от 2001 г. за обезщетяването на еврейски семейства жертва на холокоста, качи от лайн публичните архиви за "арианизацията" на еврейска собственост, реституциите и обезщетенията след войната.

Датата 27 януари - годишнината от освобождаването през 1945 г. от Червената армия на концентрационния лагер Освиенцим в окупирана Полша, е избрана от ООН за възпоменание в целия свят на холокоста, извършен срещу евреите в нацистка Германия. /АФП