След седмица мисля, че прокуратурата ще разполага не с конкретни факти, а ще предприеме конкретни действия. Това каза главният прокурор Сотир Цацаров за проверката, която прави обвинението след скандала "Дюнигейт", предаде репортер на БГНЕС.
Скандалът около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на 2012 година. Въпросните дюни в Несебър са продадени от самото министерство на Мирослав Найденов без конкурс.
Самият Найденов още на 31 декември се опита да прехвърли отговорността на подчинените си. Тогава Найденов драматично съобщи, че "премиерът Борисов лично е спрял багерите на дюните", но шефката на ДНСК Милка Гечева го опроверга на момента и каза, че фирмата сама е спряла да работи на терена и заповед за спиране на строителството не би могло да има.
Зам.- министърът на земеделието Светлана Боянова, която подписа сделката потресе всички с изказването си: "Подписвам, защото ми се носи за подпис", каза тя и се защити, че е сложила подписа си след 15 експерти. След това стана известен още един скандален факт - управителите на фирмата купувач отскоро са станали съдружници с кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев, който стана известен около продажбата на два нови апартамента на вътрешния министър Цветан Цветанов. Друго разследване разкри, че Светлана Боянова е била проверявана от Инспектората към Министерски съвет и че има сигнали до прокуратурата за заместника на Мирослав Найденов.
В началото на годината премиерът поиска, а тогавашният и.д. главен прокурор Бойко Найденов разпореди пълна проверка по законосъобразността на извършените сделки с държавни и общински земи в Несебър. Борисов изпрати писмо до изпълняващия длъжността главен прокурор Бойко Найденов с настояване да бъде разпоредена проверка на всички извършени разпоредителни сделки с държавни и общински земи в община Несебър, свързаните с тях разрешителни, издадени от отделни министерства и ведомства, както и на всички длъжностни лица, участвали във вземането на решенията и издаването на документацията. Проверката се отнася за периода от 1 януари 2004 г. до 31 декември 2012 г.
"Мисля, че до седмица ще мога да ви кажа нещо съвсем конкретно и съвсем ясно като извършени действия", каза днес Сотир Цацаров. Той отново коментира, този път от София и стрелбата в центъра на столицата пред Съдебната палата по Баретата. Главният прокурор не подкрепя идеята на премиера Бойко Борисов за това, че хора с присъда на първа инстанция трябва да са в ареста. Мярката за неотклонение се определя от съда. Не подкрепям такава позиция. Единственият орган, който следва да решава мярката за неотклонение е съдът, каза той. Това, което се случва не е нормално. Не може в една държава стрелба да се осъществява на Съдебната палата. Не може да се оправдаваме с това каква е действителността и че тази държава е България. Тази държава се стреми към членство в ЕС без механизъм за сътрудничество и проверка. Това не трябва да се допуска защото имаме граждани, защото тези хора ходят по улиците.
"Присъда се раздава вън от правосъдието, на място, където гражданите на София минават всеки ден". Самият Цацаров заяви, че той лично няма да си слага бронирани стъкла на колата. Главният прокурор ще разговаря и със зам.-градския прокурор Роман Василев за медийните му изяви по случая.
Що се отнася до това дали ще бъдат повдигнати обвинения на делегатите, които биха нападателя на Ахмед Доган Октай Енимехмедов, Цацаров каза, че Октай е освидетелстван и предстои да се назначи съдебно-медицинска експертиза. Тя ще определи дали ще бъдат повдигнати обвинения на делегатите. Комплексната съдебно-медицинска и балистична експертиза пък ще каже какво ще бъде обвинението за самия Октай. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар