България е важен производител на каптагон и транзитна точка за кокаина, предназначен за Запада и Изтока. Все повече българи участват са въвлечени в трафика на кокаин. Това се казва в първия доклад "Пазарите на наркотици в ЕС", изготвен от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН) и Европол.

Каптагон и балканските традиции

България и в по-малка степен Турция са смятани за важни производители на каптагон, се отбелязва в европейския доклад.

В периода от 2001 до 2007 в страната са унищожени 18 големи лаборатории за производство на таблетки каптагон. През 2008 г. бе съобщено, че част от производството на амфетамини е било преместено от България, въпреки че износът от страната за Близкия Изток продължава. Още осем лаборатории за производството на каптагон са разбити между 2009 и 2011.

В доклада се подчерта, че през последните години значителни количества амфетамини са задържани в България и Турция. От 1,3 милиона таблетки, заловени в Европа, над три четвърти /1,1 милиона/ са в Турция.

В двете съседни страни са залавяни големи пратки от порядъка на няколко килограма /между 17 и 5 кг в периода от 2009 до 2011/. Причината за това се дължи най-вероятно на факта, че Балканите винаги са били важен регион за транзита и производството на амфетамини, преди всичко на каптагон, посочват от ЕЦМНН.

Кокаинът и новите перспективи

Черноморският регион и Балканите са новата входна точка за кокаина в Европа, категорични са от ЕЦМНН и Европол.

Макар по-голямата част от пратките с кокаин от Южна Америка продължават да са насочени директно към Западна Европа, в последните години бяха заловени значителни количества кокаин, често скрити в контейнери, на големи пристанища в България, Гърция, Румъния и Украйна.

Например, през юни и юли 2010 украинските власти иззеха общо около 775 кг кокаин при две операции в Одеса от кораби, пристигащи от Чили и Венецуела.

Заловените количества в България, Румъния, Турция и Гърция са сравнително малки – общо 4 тона за период от три години между 2009-2011, но изключително големи количества бяха задържани в отделни случаи във всички тези страни. Макар четирите държави да имат сравнително малък дял около 2% от общото заловено количество кокаин в Европа, той все пак е нараснал цели три пъти от 2001.

От дълго време Гърция беше страната залавяща най-големи количества в региона, докато залавяното количество в Турция нарасна от едва няколко килограма на година в началото на ХХІ век до 600 кг през 2011. Така турците изпревариха своите гръцки съседи /заловени 500 кг/. А къде е България?

Сравнение с другите три страни заловените пратки в България биха изглеждали доста по-големи /много килограми/, имайки предвид ролята на страната като транзитна точка за кокаина, предназначен за Запада и Изтока.

Все по-голям брой балкански жители, включително българи и румънци, са въвлечени в трафика на кокаина през последните години. Освен това Албания е използвана като страна склад на кокаин. Това се добавя към вече традиционната й роля в трафика и складирането на хероин.

Това може би показва, че установената в региона инфраструктура за трафик, особено за цигари, хора и хероин, сега се използва за доставяне на все по-големи количества кокаин. Либерализирането на търговията и присъствието на трансграничните криминални мрежи вероятно обясняват транзита на кокаин през Черноморския регион и Балканите.

ЕС и наркотиците

Европа навлиза в ключов етап от предлагането и търсенето на незаконни наркотични вещества - развой, който представлява предизвикателство пред настоящите политики и мерки. Това е основният извод, който се съдържа стратегическия анализ на ЕЦМНН и Европол

В доклада се говори за пазар, който е все по-динамичен и иновативен, който реагира бързо на предизвикателствата и изисква също толкова динамична, иновативна и гъвкава реакция навсякъде в Европа. Документът разкрива "променящия се облик на организираната престъпност в Европа": в миналото европейският пазар на наркотици бе съсредоточен върху конкретни наркотици, чийто трафик се извършваше от специализирани оператори по ясно определени маршрути, а съвременният пазар е $по-адаптивен", използват се нови маршрути, а пратките, съдържащи няколко вида вещества, са все по-често срещани.

"В този своевременен доклад се посочва все по-голямата съгласуваност на съвременния европейски пазар на наркотици ― едно от най-сложните и инвазивни престъпни явления на нашето време. Сега е много по-вероятно организираните престъпни групи да се занимават с много вещества наведнъж и да обединяват усилията си. Освен това трафикът на наркотици се диверсифицира както по отношение на сложността на избраните маршрути, така и според вида на пренасяните по тях наркотици. Всичко това говори за необходимост от засилване на сътрудничеството на равнището на ЕС.

Мерките на национално равнище просто са недостатъчни, независимо колко сериозни са те. Чрез комбинирането на информация от извършвания от ЕЦМНН мониторинг на наркотиците в Европа и от оперативните разработки на Европол относно тенденциите в организираната престъпност, въпросният доклад съдържа уникален анализ", заяви комисарят на ЕС по въпросите на вътрешните работи Сесилия Малмстрьом във връзка с днешните разкрития.

Директорът на Европол Роб Уейнрайт обяснява: "Международният трафик на наркотици продължава да бъде основна дейност на повечето организирани престъпни групи. Те се адаптират към новите престъпни възможности и променят контрабандните си методи и маршрути, за да избегнат правоприлагането, и ние забелязахме все по-често използване на законни търговски транспортни варианти, като например контейнери, самолети, куриери и пощенски услуги. Това позволява наркотиците да се пренасят през няколко транзитни пункта, а това затруднява тяхното пресичане. Интернет технологиите също се очертават като важен фактор за стимулиране и се използват широко в пласирането и продажбата на наркотици".

В доклада е разгледана подробно и ролята на Европа като основен световен източник на химичния прекурсор, използван за производството на хероин (ацетанхидрид), и като важен участник в опаковането, пласирането и рекламирането на продукти, съдържащи нови психоактивни вещества. /БГНЕС