Председателят на парламентарната комисия, която се занимава с корупцията по високите етажи на властта Яне Янев представи публично разсекретени документи, свързани с разследвания в енергийния сектор, предаде репортер на БГНЕС.

Янев оповести данни от справка, изпратена от Националната следствена служба до главния прокурор Борис Велчев. Справката е свързана с веществено доказателствено средство "звукозапис на разговори по мобилен телефон", изготвено след прилагане на СРС по искане на Софийска градска прокуратура във връзка с разследване по дело 245 от 2006 година по описа на НСлС. СРС-тата са приложени по отношение на Красимир Георгиев.

"Личните интереси на Красимир Георгиев в областта на ядрената енергетика не се изчерпват само с проекта на строителството на АЕЦ "Белене". Още преди реализирането на този проект, той обмисля различни варианти, свързани с доставките на гориво за бъдещата електроцентрала. В този аспект през периода октомври-ноември 206 година се водят разговори с двама руски граждани. Предмет на обсъжданията им е още преди началото на 2007 година паралелно с прекия договор за строителство на АЕЦ "Белене" да бъде сключен и договор за доставка на горива за атомната електроцентрала, пише още в справката.

Янев се оплака, че вчера и днес е получил закани и анонимни обаждания. Уважавани от мен магистрати ми се обадиха да ми кажат, че това, което правя днес би могло да предизвика Конституционния съд да спре дейността на комисията, разказа той и обеща още днес, че ще сезира компетентните институции по отношение на заплахите. "Тези прокурори, които ще кажа на главния прокурор Сотир Цацаров в хода на досъдебните производства са извършили такива действия и трябва да бъдат наказани. В близките дни ще поискам среща с главния прокурор и на излизане от тази среща ще кажа имената. Един от прокурорите, за които ще сезирам главния прокурор е замесен и в друго дело, което стигна до Брюксел", заяви той.

В справката е описан разговор между Красимир Георгиев и Василий. "Василий е притеснен от подписването на меморандум, с който отпада техният договор за доставка на гориво. Георгиев го успокоява, че това е предварителен меморандум, който нищо не означава и има достатъчно време докато се стигне до сключване на договор. Категоричен е, че ще се подпише отделен договор за горивото. Георгиев поема ангажименти и прави уговорки, които са от компетентност и преценка единствено на съответните длъжностни лица от българското правителство. Това обстоятелство красноречиво говори за нерегламентираната му обвързаност с лица, заемащи властови позиции, която му дава увереността да поема предварителни ангажименти от такова естество", пише още в справката.

От нея става ясно и, че Георгиев води още един разговор с Василий като се разбират, че Василий ще изпрати предварителен договор, който Красимир Георгиев да предостави на министъра. По-късно Георгиев разговаря с Антон и според справката Георгиев"казва, че е разговарял с министъра и са се уговорили да се подпише отделен договор за Белене "изхождайки от това, че след 1 януари ще бъдат наложени правилата на ЕС, ние ще загубим възможността да вземаме ядрени материали от Русия". Уговарят се с Антон да уведоми Шматко, че договорът ще бъде отделен и те да не възразяват".

В документа е записано и, че " Красимир Георгиев е пряко ангажиран с доставките на гориво за АЕЦ "Козлодуй", което личи от разговора му с Виталий. Виталий заявява : "Красимир, ние подписахме с Козлодуй споразумение за разплащане в евро, а ние с теб- остана в долари". С основание би могъл да се направи извода, че става въпрос за уговаряне на комисионни. В друг разговор с Виталий, Красимир Георгиев уточнява, че предния ден вечерта е имал среща с Овчаров, който е помолил да съгласуват предварително проект за меморандум, тъй като му предстои среща с премиера, на която би искал да уточни коя позиция отпада и коя е договорена. Георгиев уточнява, че "по принцип двама души ще решават - премиерът и Овчаров". Споделя и една информация, която е държавна тайна "тук е прието решение, на 31-ви обявяват "Атомстройекспорт" за победител в търга за "Белене"".

Според Яне Янев в изнесената от него самия днес информация има данни за извършени тежки престъпления и би следвало главният прокурор да възобнови тези дела. "Престъпленията са няколко. Става въпрос за класически тип търговия с влияние един министър е предоставил възможно цялата държава да бъде задкулисно управлявана от Красимир Георгиев "Фронтиера", той води всички преговори и уточнява текстове по меморандуми и ако това не е търговия с влияние не знам друго какво може да бъде", коментира Янев. Според него има престъпления свързани с документна измама. Попълнени документи с невярно съдържание, за да може определени лица да реализират големи комисионни.

Относно работата на следователката Татяна Шарланджиева, Янев заяви : "Шарланджиева прави експертиза, която излиза със заключение "Налице са достатъчно данни, събрани в хода на досъдебно производство № 245 от 2006 година и законен повод по смисъла на член 208 от Наказателния кодекс за образуване на досъдебно производство срещу Красимир Георгиев. Същият е извършил финансови операции със средства по банкови сметки в швейцарска банка, за които е знаел или е предполагал, че са придобити чрез престъпление, а средствата по транзакциите са в особено големи размери". /БГНЕС