Европейската комисия осъжда нападението срещу Ахмед Доган, смята го за вътрешен въпрос за България, и очаква българските власти да го разследват по подобаващ начин.

Това заяви по време на дебат за нашата страна в Европарламента комисарят, излъчен да представи позицията на Еврокомисията - Кони Хедегард. Тя добави, че сплашването и насилието над политически партии е атака срещу демокрацията, съобщи БНР.

Ето как протекоха дискусиите: След нападението срещу Доган ДПС и общността, която го подкрепя, се чувстват заплашени в България при толкова тежко посегателство, обвинението в хулиганство не е достатъчно - това беше изходната позиция на либералите, които предизвикаха тези дебати.

Най-категорично се противопостави българският депутат Димитър Стоянов с тезата, че човекът, когото защитават, е осъждан за тероризъм и че е ръководел група, която по време на възродителния процес е взривила вагон за майки с деца.

Позицията на ЕНП, изразена от български и чужди евродепутати беше, че подобен дебат не е нужен и че целите му са изцяло предизборни, защото България се развива добре. Възразиха от групите на социалистите, консерваторите, зелените и либералите, според които българите се движат в правилна посока, държавното им ръководство обаче - не. Португалецът Руи Тавареш от групата на зелените определи като присъщи на България корупцията, организираната престъпност, намесата в медиите.

Британецът Джефри ван Орден, който в предприсъединителния период беше докладчик за страната ни каза, че е разочарован, че много от тогавашните слабости съществуват и днес. Незабавно му бе потърсена сметка от негов сънародник, от евроскептичната Партия на независимостта "Защо тогава е препоръчал България да се присъедини към ЕС?" Джерард Батън допълни още, че българите искат да избягат от България, защото страната е залята от бедност и корупция и предложи да ни бъдат спрени еврофондовете.

Филиз Хюсменова от ДПС определи нападението срещу Доган като поръчков опит за убийство и поиска Европейската комисия да го включи в наблюдението над България. От всички страни се чуха упреци за предизборна риторика и че е много важно през следващите месеци предизборната кампания у нас да не спира хода на така необходимите реформи. /БГНЕС