Три пожара за два дни в близост до гори са гасили от горското след стопяването на снега. На 3 февруари е запалено пасище между Лозево и Градище, а два дни по-късно на 5 февруари е горяло пасище над Средня, непосредствено до боровите насаждения, каза за ШУМ.БГ зам. директорът на шуменското държавно горско стопанство Тодор Геронтиев.
„Голяма е опасността от паленето на сухи треви в изоставени ниви и пасища в близост до горските територии при настоящите метеорологични условия и хората трябва да знаят, че това е грубо нарушение на чл. 13 от Наредба I – 153 за забрана паленето на стърнища, слама, сухи треви, крайпътни ивици и други площи, граничещи с горските територии“, уточни Геронтиев. Той допълни, че установените нарушители ги грози глоба от 100 до 1000 лева, а при случай на нанесени щети се намесва и прокуратурата.
От Държавно горско стопанство – Шумен апелират чрез медиите любителите на природата и всички посетители в горските територии в региона да спазват най-строго правилата за пожарна безопасност.
От там напомниха, че паленето на огън в горския фонд е разрешено само на обозначените за това места. „Имаме предвид урбанизираните зони на Шуменско плато, където има заслони с огнища, където сме създали условия и разчитаме на любителите на природата да са внимателни“, каза Геронтиев.
Той апелира, че при случай на горски пожар веднага гражданите да информират в най-близкото кметство, в ДГС на тел. 800 464 и пожарната на тел. 112.
ШУМ.БГ
Коментари
999
Шуменци към горското :ПАЗЕТЕ ГОРИТЕ ОТ ЦИГАНИТЕ ! един кубик дърва в циганската махала = 45 лв ??? а около ловната хижа по-дебели дървета от 10см няма има само пънове отрязани на 1 метър от земята.
бай мангал
нема палим горите ве бате нали само ний и горските печелим отх нема палим само ще сечем и ще делкаме
Шмоко Оригинал
Напълно съм солидарен с написаното от 999. Голяма част от циганите не събират сухи дървета, а направо режат здрави. Публикувайте телефон, на който може да се обаждаме при такива случаи. И контролирайте фирмите, които добиват дървесина, техните работници са основни замърсители на гората.
До "бай мангал"
Ти,човече,ако те хвана сечейки гора около Шумен,вярвай ми,ще ти отсека пръстите,та всички граждани от града ни да те познават.
Тебе, и такива като тебе!
А Горското да не апелират за пожари,а за бдителност от такива т.н мангали.
шебек
На платото видях останки от паднал китайски балон с горещ въздух. В радиус десетина метра храсталците бяха обгорени. Само голямата влага е спасила гората от сериозен пожар. Виждал съм и още два пъти закачени по клоните без последствия.
Горски, предупредете и за тази опасност.
шебек
Пускат ги от града, без да се замислят, че могат да паднат в гората.
999
каква бдителност от държавен служител? като стане 18 ч. и ела да видиш как вървят каруците по стария лозевски път пълни с дърва.Дайте някакъв телефон стига с тези своеволия на циганите!
Анонимен
8ми февруари от 17ч. в градската градина-на протест против политиката на енерго-про!!!!!!
бай мангал
ша ми отрежеш оная работа ша ми отрежеш ела първо ма фани ама друг път щото сме гъсти с горските само дето те краднат повече от нас ние с каруците те с камионите а на тях им отрежи каквото искаш да режеш ама не можеш