Нека да припомня фактите около Консултативния съвет по национална сигурност. Няколко дни, след отвратителния и ужасяващ терористичен акт от 18 юли 2012 година аз събрах Консултативния съвет по национална сигурност и именно това беше темата.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев, предаде репортер на БГНЕС. Ние не само просто разгледахме последствията от атентата тогава, но и набелязахме мерки. На това отгоре, вече имаме правила на Консултативния съвет по национална сигурност. Знаете, че той работеше 18 години без правила. Сега вече има, правилата на КСНС бяха приети с единодушие от всички членове на съвета. А те казват, че след като сме поставили една тема на дневен ред и сме я разгледали на консултативния съвет, след това за набелязаните мерки се следи за тяхното изпълнение. И е съвсем логично на следващия съвет по национална сигурност, който се проведе преди два дни ние да имаме отчет на изпълнението на набелязаните мерки от предишния консултативен съвет, които са напълно и в рамките на правилата на консултативния съвет, посочи Плевнелиев.
Той заяви, че Консултативният съвет не е просто институция, която свършва с поредната пресконференция, а е институция, която е политико-консултативен орган във връзка със сигурността на страната, която набелязва мерки и следи за тяхното изпълнение.
"Искам да е ясно, че ние сме в процес на разследване. Посочих категорично този факт. Компетентните органи са единствено тези, които по закон и конституция на държавата имат право да преценят в какъв обем да извадят и посочат факти и информация. Това, което се случи на консултативния съвет беше изцяло в рамките на Конституцията и законите на държавата. Нещо повече, министърът на вътрешните работи имаше специално разрешение от главния прокурор, за да може да посочи съответните факти и доказателства пред членовете на Консултативния съвет по национална сигурност. Твърдя и заставам категорично зад тезата, че това беше една много достойна и честна позиция", подчерта Плевнелиев.
Първо, в рамките на правилата имаше разрешение от главния прокурор и второ към българските граждани, и към политическите партии, защото аз многократно призовах да се посочи напредъкът. И това беше направено по правилата и законите на държавата. Още нещо, което искам да бъде видяно - Консултативният съвет по национална сигурност, всъщност излезе с ясно становище и това становище беше изразено от мен като президент, а то беше, че всички членове на консултативния съвет бяха запознати с фактите и доказателствата по разследването, знаейки, че то не е приключило, но всички ние видяхме, че то има голям прогрес, заяви Плевнелиев.
Той е категоричен, че са били видени факти, "видяхме доказателства". "Да, те са секретни, но ние ги видяхме съобразно правилата и Конституцията на държавата. Свършен е огромен обем работа. България е водеща в това разследване. Бих казал, че огромният обем работа е свършен от българските служби и компетентни органи. Това е всяка камера по Черноморието, всеки километър по пътищата на Северна България. Това е глобално разследване, в което участват институции и специални служби на САЩ, Израел, Великобритания, Германия, Франция, Европол, Интерпол, австралийски, канадски и то се води от България.
Категоричното ми становище е, че ние първо трябва да покажем фактите и доказателствата, такива каквито са. Искам да обърна специално внимание и да изляза с призив - нека да спрем политизирането и партизирането по този казус, тук става дума за национална сигурност, подчерта президентът. Той поясни, че компетентните органи са спазили правилата и са показали резултатите и напредъка. "Те показаха публично своите изводи. Оттук нататък очаквам от политическите партии и всички останали да подкрепят компетентните органи, за да си свършат работата докрай, а не да се партизираме и разделяме. Националната сигурност не трябва да ни разделя, а да ни мобилизира. Консултативният съвет по национална сигурност изцяло в рамките на Конституцията и правилата на държавата свърши важна работа. Категорично заявявам, че като президент подкрепям усилията на изпълнителната власт и на компетентните органи да стигнат докрай", подчерта президентът.
Благодаря им, че те показаха напредъка. Видяхме ясни доказателства и резултати. Разбира се, всичко това беше направено в рамките на правилата. Президентът не е разследващ орган, Консултативният съвет по национална сигурност не е разследващ орган, но компетентните органи показаха напредъка и ще си свършат работата, повтори Плевнелиев.
Не става дума за натиск от когото и да било. Става дума за обективен процес. Българските власти са свършили огромен обем работа, когато са стигнали до конкретни имена, факти и доказателства, се очаква те да обявят междинни резултати. По същия начин можеше да бъдат обвинени, че не посочват хода на напредъка. Аз многократно помолих и подкрепих усилията на компетентните органи да посочат междинния напредък и това да бъде направено не заради Брюксел или Вашингтон, а заради българските граждани. Съжалявам, че след като това беше направено някои политически партии го партизираха и политизираха. Смятам, че в рамките на демокрация е възможно такова нещо, но в името на националната сигурност трябва да се даде шанс на компетентните органи да си свършат работата докрай, увери Плевневлиев.
Той посочи, че това, което е видял е, че 90% от работата е свършена. Това, което също мога да заявя е, че Европол посочи напредъка на българските власти и застана плътно зад техните резултати. Като президент подкрепям плътно компетентните органи за усилията и напредъка, потвърди Плевнелиев.
БГНЕС
Коментари
Добави коментар