С 66 гласа "за" Народното събрание изключи ВМЗ –Сопот от забранителния списък за приватизация, предаде репортер на БГНЕС.

"Против" това решение бяха само 17 депутати, а 8 гласуваха "въздържал се". С 72 гласа "за" депутатите отмениха и решението на Народното събрание от 2011 година, с което беше одобрена стратегията за приватизация на ВМЗ- Сопот.

БГНЕС припомня, че на 5 февруари Парламентарната комисия по икономическа политика реши, че трябва да бъде отменена стратегията за приватизация на ВМЗ- Сопот. Депутатите от комисията приеха и предложените от ГЕРБ промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, с които се изважда ВМЗ Сопот от списъка на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала, които са от значение за националната сигурност на България.

Отпадането от списъка трябва да даде възможност на Агенция за приватизация и следприватизационен контрол незабавно да стартира на приватизационна процедура по общия ред, предвиден в закона. В този случай управляващи и контролни органи на агенцията ще бъдат отговорни за критериите по приватизацията.

"Това, че Народното събрание ще гласува изваждането на ВМЗ–Сопот от списъка със стратегическите дружества не означава, че за в бъдеще процедурата по приватизация няма да има социални елементи, както и задължения за погасяване на публичните вземания. Синдикатите вече внесоха официални писма в агенцията за започване на разговори по бъдещите критерии на приватизационната процедура в случай, че Народното събрание извади ВМЗ от стратегическите дружества. В никакъв случай не бих коментирал, че тази процедура ще е по-различна от стратегията", коментира пред БГНЕС тогава изпълнителният директор на Агенция за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов.

През юли 2012 година Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол обяви продажбата на 100% от капитала на "ВМЗ" ЕАД чрез публично оповестен конкурс на един етап. В хода на реализиране на приватизационната процедура, бяха подадени оферти от трима кандидат-купувачи. При прегледа на подадените документи се установи, че двама от кандидатите не отговарят на условията на Стратегията за раздържавяване на дружеството, поради което същите отпаднаха от по-нататъшно участие.

До заключителния етап на процедурата бе допуснат третият участник "ЕМКО" ЕООД, гр. София, който следваше да представи обвързваща оферта и да внесе депозит в размер на 3 000 000 евро или равностойността му в лева. До изтичане на крайния срок, 15 ч. на 14.01.2013 г., в Агенция за приватизация и следприватизационен контрол от страна на кандидат-купувача беше внесена оферта, но не и определеният депозит. Поради тази причина Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол прекрати процедурата за приватизация на "ВМЗ" ЕАД.

Депутатите приеха и предложението на Министерски съвет за изключване на търговските дружества Национална агенция "Музика" ЕООД и "Международен панаир – Пловдив" АД от списъка на дружествата, които не могат да се приватизират. Сред мотивите на кабинета за това предложение е посочено, че е налице трайна негативна тенденция на драстично намаляване приходите на Национална агенция "Музика" ЕООД. Дружеството реализира приходи само от наем. Балансовата стойност на Национална агенция "Музика" ЕООД е 207 хил. лв., от които 110 хил. лв. – земя и сграда – собственост на дружеството. Целта на изключването на дружеството от забранителния списък е започване на процедура по приватизация.

Акционерното участие на държавата в "Международен панаир –Пловдив" АД е под 50 на сто и към момента е в размер 27 921 785 акции, или 49,63 на сто от капитала. Според Министерски съвет държавата не може да участва пълноценно в управлението на дружеството и през последните години не получава дивидент. С отпадането на дружеството от списъка ще се създаде възможност Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да предложи за продажба акциите, които държавата притежава, на такъв сегмент от регулативния пазар на финансови инструменти на "Българска фондова борса – София" АД, че "Международен панаир – Пловдив" АД да стане публично дружество. /БГНЕС