Ако твърдите, че българската национална идентичност се свежда до етническата идентичност на мнозинството в България, това означава, че вие продължавате да стоите в логиката на Възродителния процес, заяви от парламентарната трибуна председателят на парламентарната група на ДПС Лютви Местан, предаде репортер на БГНЕС.

Никъде в нито един документ на ДПС няма една дума, която да поставя под съмнение разбирането за националната идентичност като синтез на всички етноси, религии и култури, които населяват България и са характеристика на българските граждани. Националната идентичност е синтез на етническото, културното, религиозното многообразие, с цялото уважение към историческите факти, които имат отношение към формирането на тази национална идентичност, подчерта Местан. Ако вие разбирате националната идентичност като включваща етническо, религиозно, културно, многообразие, няма нищо, по-естествено да приемете предложение на ДПС и да го възприемете точно в плана на защитата на българския национален интерес, призова той от парламентарната трибуна.

Депутатите от ДПС влязоха в открит дебат с колегите си от мнозинството около предложения от Министерския съвет текст в Законопроекта за предучилищното и училищното образование : "автономията на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие се изразява в правото им да определят свои символи и ритуали в съответствие с принципите на националната идентичност и култура, както и свое униформено облекло и други отличителни знаци".

От ДПС се противопоставиха на текста "национална идентичност". Депутатите Алиосман Имамов и Хамид Хамид дори бяха предложили да отпадне текстът на Министерския съвет, а вместо него да се запише, че детските градини, училища, центровете могат "да определят своите имена, символи, ритуали, както и свое униформено облекло и други отличителни знаци, в съответствие с принципите, посочени в раздел втори на закона". В крайна сметка мнозинството отхвърли предложението на депутатите от ДПС и прие текста по вносител.

Депутатите влязоха и в спорове около това какво може да се включва в наименованията на училищата. Мнозинството отхвърли предложението на ДПС "името на училището да е обществено приемливо и в съответствие със светския и деполитизирания характер на образованието. В опит да обоснове предложението Алиосман Имамов дори даде пример и попита как ще се реагира, ако в село Брезница, което е с изцяло мюсюлманско население се реши да се прекръсти училището на "Св. Салах ад - Дин". /БГНЕС