През месец август 2012 г. СБХ изпрати ясното си становище относно съдбата на паметника "1300 години България", както и относно допитването до гражданите по въпроса, се казва в отворено писмо на ИБ на Съюза на българските художници изпратено до ред институции.
"Помолихме за отговор органите и лицата, към които се обърнахме и се надявахме те да съгласуват решението си с Министерството на културата, Съюза на българските художници (СБХ), Съюза на архитектите в България (САБ) и Специализирания експертен съвет по изобразително изкуство (СЕСИИ). Не получихме отговор и никой не ни потърси за мнение.
Напротив – бяха предприети редица недопустими действия. Продължи събирането на непрофесионални преценки, бяха толерирани идеи за "преустройство" на паметника, които граничеха с гавра – не само с паметника, но и с историята на България. Сега като последен опит за нелепа демократичност се обмисля обявяването на национален конкурс за реконструкция на паметника!
Като абсолютна проява на арогантност е поканата за участие в конкурса на самия проф. Валентин Старчев – авторът! Никой никога и никъде по света не си е позволявал подобно нещо – при жив автор и при вече официално приет негов проект за преустройство да се обяви нов, национален конкурс! Очевидно в България не важат никакви закони за авторско право или пък някои хора си мислят, че стоят над законите… колко познато!
Съюзът на българските художници протестира остро на опитите на някои държавни органи да се разпореждат с културните ценности по такъв неприемлив начин, а именно – погазвайки и морал, и закони! Ролята на обществените институции, особено на тези за култура е да съхранява и да създава, а не да руши!
Както казахме и в предишното си обръщение – няма по-страшно нещо от народ без история и управление без грижа за културата! Не сме склонни по никакъв начин да се съобразяваме с такива псевдодемократични решения и настояваме да спре веднага и завинаги тази нелепа кампания срещу паметника! Политизирането на едно произведение на изкуството, символизиращо 13-вековната ни история и изградено със съвременни пластически средства, както и "референдумът", проведен сред общо 3000 души, са недостойни и не ни представят като част от цивилизования свят.
Много се надяваме в бъдеще да се иска мнението на професионалистите в лицето на Министерството на културата, СБХ, САБ по всички въпроси, отнасящи се до произведения на изобразителното изкуство и архитектурата.
СБХ застава единствено и само зад предложения от проф. Валентин Старчев проект за реконструкция! Всеки друг начин за разрешаване на проблема ще приемем като некомпетентен и популистки, а и като нарушаване на закона за авторското право!", се заявява в отвореното писмо на СБХ. /БГНЕС
Коментари
Амчи как
Из пътя бях разправил историята на боя, та като стигнахме, само им посочих паметника с ръка и понеже исках да ги наблюдавам какво ще правят, оттеглих се две-три крачки настрана.
Хаджи Петър дигна глава, тикна си калпака на тила, кръстоса ръце отзад, поразкрачи се, погледа, погледа, има-няма, половин минута, па без да каже нищо, обърна се гърбом и почна да пали цигара. Бай Танко, и той отиде при него и посегна към кутията му. Не можах да се стърпя и отидох при тях:
— Е, дядо хаджи, как ти се вижда, а? Чудесия, нали? Грандиозно нещо?
— Хм… — промърмори хаджи Петър, метна поглед към него и рече: — Три кила пироксилин му е майката! Сложи го в темеля, запали фитиля и камък върху камък няма да остане!
— Тъй, амчи каак! Татък!… Около три кила… Па може и по-малко — добави бай Танко и си избърса носа с ръкава.
Мен
Това, че целият Български народ иска паметника да бъде премахнат, а само СБХ настояват да остане, като нещо качествено, говори добре какви художници имаме днес.
Би било добре художниците, архитектите и днешните цапачи, по често да посещават художествената галерия и да се учат от старите майстори, като Владимир Димитров - Майстора, Мърквичка, Злати Бояджиев и др. Ние "простаците" не разбираме от абстрактно изкуство. Дано поне те научат нещо от "класиците".