Трима души са ранени при сблъсъка между танкер и ферибот във водите край Истанбул, съобщават местните медии.

Инцидентът е станал около 17.25 ч по Гринуич близо до историческата Майден кула, построена на малък остров в Босфора, съобщи частна телевизия НТВ.

Танкерът "Амур2521" удари ферибота отзад, допълва Анадолската агенция.

През 1994 танкер, плаващ под флага на Кипър, се блъсна в товарен корал в Босфора. Тогава при инцидента загинаха 27 души.

Най-тежката авария във важния стратегически пролив е станала през 1979, когато петролен танкер се взриви и отне живота на 43 моряци.

Турция е сериозно обезпокоена от рисковете за околната среда и иска да ограничи преминаването на танкери през проливите. За целта се предлага транспортирането на газ и петрол да става чрез тръбопроводи.

АФП