Не знам какво са си говорили Борисов с английския премиер и американския президент, предполагам, че никой не знае. Това каза пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията във връзка с посочването на Хизбула като организатор на атентата в Бургас.
Имаше един дълъг период, в който периодично в западните медии се появяваше информация, че България ще съобщи за Хизбула. Това беше дълго тупкане на топката – съобщаването на извършителя. Това беше един много дълъг процес, при който се очакваше да съобщим извършителя, а ние избягвахме това. Най-интересно е защо точно сега се случи. Не знам какво се е случило, мисля, че никой не знае. Вероятно е имало оказан натиск. Направи впечатление, че действително много неща от следствието изтичат по безобразен начин, подчерта Безлов. Той каза, че за него това си е традиционно българският начин – "звъни един журналист и започва да му се разказва, гледал съм го това стотици пъти".
От своя страна ген. Атанас Атанасов, бивш директор на НСС и общински съветник от ДСБ посочи, че в последните 3 г. и половина цялата оперативна информация изтича към медиите от МВР. "Следствието е друго нещо. Прокуратурата се възпротиви също на това, което се случва", уточни Атанасов.
Тихомир Безлов добави, че очакването, че ще се вземе подобно решение за Хизбула за него е било очевидно. "Твърде много информация имаше, която западните служби подаваха в посока на Хизбула, но мисля, че щеше да се случи обявяването след българските избори. Мисля, че хората, които играят на тази игра тероризъм много добре разчитат на пасивността и противопоставянето, отговорните държави избират противопоставянето", коментира Безлов. Той заяви, че в Европа има разделение – тези, които искат твърда позиция и тези, които имат някакви политически и икономически интереси.
"Заинтересованата от това е Франция, а не Германия. Нашата позиция доста промени ситуацията. В ЕС има държави които са забранили Хизбула, не защото са лоялни съюзници на ЕС, а защото виждат, че има риск от тях. Струва ми се, че мотивът за подобна активна терористична политика е в някаква радикална група политици в Хизбула, които имат интерес да откажат политиците от мека позиция към Израел, от преговори с Израел, това е логиката на подобно поведение, но това е хипотеза. Имаше съвпадение между атентата срещу сирийския държавен глава и нашия атентат", допълни Безлов. Според него, би могло да има друга схема – "сирийска опозиция, която да има интерес да изолира сирийското ръководство по този начин, но това също е хипотеза". "Проблем е, че логистиката, която е осъществена тук, е свързана с Хизбула. Ние нямаме такива служби, за да имаме достъп до първична информация, тя ни е подавана. Моята надежда е, че страните, които са срещу тази версия, например френските служби, те би трябвало да подадат информация, която оспорва тези изводи. Знаем, че френски служби не са имали достатъчно аргументи", коментира още Безлов.
Атанас Атанасов коментира, че във всяко разследване в началото се планират задачи, а една от основните задачи е да се изяснят мотивите на извършителите. "В случая имаме тежък терористичен акт с жертви - тези, които са го осъществили какво са искали да постигнат. Терористичните организации търсят привличане на световното обществено внимание към себе си и поемат отговорност. Тук никой не призна. Словосъчетанието "обосновано предположение" е юридическа терминология за началото на едно разследване, тук трябваше да отидем в края на разследването. Според мен съобщаването на тази новина, някои се опитаха да я ползват за лични цели – този някой е Цветанов, за който ние видяхме, че той 2 или 3 седмици стоя в Америка да се натиска, за да го натиснат. Това е моето мнение", подчерта Атанасов. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар