Шотландия вероятно ще трябва да кандидатства повторно за членство в организации като ООН и Европейския съюз (ЕС), ако обяви независимост през 2014, предупреди юридически документ, оповестен от британското правителство.

Остатъкът от Обединеното кралство ще продължи да съществува в днешния си вид от гледна точка на международното право, ако шотландците вземат решение да се отделят през 2014, обявиха двама експерти в специалния си доклад, поръчан от Лондон.

Но Шотландия ще се превърне в "нова държава", следователно ще престане да бъде част от хиляди договори и организации, включително НАТО, МВФ и Световната банка, сочи текстът.

"Ако тя стане независима, единствено остатъкът от Великобритания ще продължи да има същите права, задължения и власт съгласно международното право, което означава, че няма да се налага да предоговаря съществуващите споразумения или да кандидатства отново в международни организации", съобщи "Даунинг стрийт" в комюнике.

Експертният документ, дело на професорите Джеймс Крофърд от Кеймбридж и Алан Бойл от Единбургския университет, изтъква четири причини за заключението си.

Първо, в повечето случаи от последните години се е работело по подобен начин – при Великобритания-Ирландия през 1922, Индия през 1947, Сингапур и Малайзия през 1965, Бангладеш и Пакистан през 1971, Съветския съюз през 1990 и Судан-Южен Судан през 2011.

Второ, преобладаващата част от населението и територията винаги са били важен и определящ фактор. "Остатъкът" от Обединеното кралство ще има мнозинство както от гледна точка на населението (92%), така и от тази на територията (68%).

Трето, "водещата роля на Лондон в международния ред", като една от само петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, членка на НАТО, ядрена сила и членка на Евросъюза, означава, че всяка промяна на правния й статут би "причинила огромни смущения".

И последно, британското правителство вече настоя, че няма никакви намерения да превръща страната в "нова държава". /АФП