В първото си обръщение към нацията за втория си президентски мандат Барак Обама обеща да изтегли 34 000 от намиращите се в момента 66 000 американските войници от Афганистан в рамките на една година, а през 2014 г. "нашата война в Афганистан ще приключи". Основна задача във вътрешен план си остава рестартирането на двигателя на американския икономически растеж – преуспяващата средна класа.
Извършването на трети ядрен опит от Северна Корея постави сложна задача пред Обама, който планираше нови съкращения в ядрения арсенал на Щатите. Според него действията на Пхенян ще доведат до по-голяма изолация на Северна Корея . САЩ ще продължат да са твърдо до своите съюзници (в случая предимно Южна Кориея и Япония – бел. ред), ще засилят тяхната и собствената си противоракетна отбрана и ще водят света в предприемането на твърди мерки в отговор на тези заплахи. Президентът на САЩ има и друго "ядрено главоболие" - програмата на Иран, за която Техеран твърди, че е насочена изцяло за цивилни цели. И предупреди Иран: "Сега е време за дипломатическо решение на въпроса", с което вероятно намеква, че с изтичането на тези възможности единствената опция остава военната.
Въпреки проблемите с Пхенян и Техеран – или може би именно поради тях – Обама потвърди решимостта си да работи с Русия за съкращаването на ядрените арсенали на двете страни.
САЩ ще продължават да помагат на съюзниците си в борбата срещу Ал-Каида, но без разполагането на хиляди техни войници зад граница, подчерта президентът. Според оценката на Вашингтон Ал-Каида вече е само сянка на организацията, която извърши атентатите на 11 септември.
Без да споменава имена, Обама изтъкна, че САЩ са наясно за опитите на чужди страни да предприемат хакерски атаки срещу ключови елементи от американската икономика, за кражба на американски корпоративни тайни, поради което призова Конгреса да подкрепи закони, с които да се засили борбата срещу тези киберпрестъпността.
Цветущата икономика, която създава работни места за средната класа ще бъде пътеводна звезда за работата на администрацията на Обама. По думите му всеки ден управляващите в Америка трябва да си задават три въпроса. Първо, как да бъдат създавани повече работни места. Второ, как хората, необходими за тези нови работни места, да придобиват необходимата квалификация. Трето, как да бъде осигурен достоен живот чрез упорита работа. Отговор на тези въпроси в момента може да бъде даден много трудно, тъй като заради спорове с републиканците от 1 март може да сработи автоматичното орязване на бюджета, известно като финансова скала, което би объркало плановете на администрацията в Белия дом. Създаването на работни места е свързано с държавни инвестиции в големи инфраструктурни проекти, с инициативи за реформиране на политиката към имигрантите, контрола върху огнестрелните оръжия и добиването на енергия от възобновяеми източници. Това не е нещо ново в политическата риторика на Обама, доколкото по време на предизборната си кампания той обеща създаването на 1 млн. нови работни места по време на втория си мандат.
Обама призова конгресмените: "Изпратете ми подробен проект за реформиране на законодателството за имигрантите до няколко месеца и веднага ще го подпиша". С това за пореден път президентът подчерта, че това е един от въпросите, за чието решаване е решен да работи настойчиво.
По отношение на икономическите отношения с Европейския съюз Обама изрази твърдото намерение да работи за създаването на трансатлантическо партньорство в областта на търговията и инвестициите. То би помогнало както на страните от ЕС, така и на САЩ да преодолеят по-лесно последствията от световната криза. Раздвижването в тази област би създало работни места и от двете страни на Атлантика – през миналата година търговският обмен ЕС-САЩ е бил с обем 646 млрд. долара. /АФП
Коментари
Добави коментар