В следващите дни ДКЕВР ще започне заседания по въпроса дали да отнеме лиценза на ЧЕЗ въз основа на констатираните нарушения от доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), съобщи министърът на икономиката Делян Добрев, предаде репортер на БГНЕС.

Той каза още, че на АДФИ ще бъде възложено да направят доклади и за останалите ЕРП-та. Освен това, от утре ще започнат промени на редица закони за повишаване на контрола не само върху ЕРП-ата, а на всички организации, които са фактори в ценообразуването, обеща Добрев. Този контрол ще бъде осъществяван от АДФИ, Сметната палата, Комисията за защита на потребителите и ДКЕВР всяка година.

В момента такъв контрол се извършва само от ДКЕВР, и то на 4-5 години веднъж. Според него такъв контрол трябва да се извършва всяка година, а не всички държавни органи да се втурват в проверки тогава, когато хората излязат на улиците.

Предвид високия обществен интерес ще бъде направено всичко възможно договорите с ЕРП-ата да бъдат разсекретени, каза още министърът. Добрев уточни, че в случай на отнемането на лиценза на ЧЕЗ, веднага ще бъде назначен служебен системен оператор на негово място. Предвиденият от министъра нов вид контрол ще бъде осъществяван от АДФИ, Сметната палата, Комисията за защита на потребителите и ДКЕВР всяка година. В момента такъв контрол се извършва само от ДКЕВР, и то на 4-5 години веднъж, поясни Добрев. Според него такъв контрол трябва да се извършва всяка година, а не всички държавни органи да се втурват в проверки тогава, когато хората излязат на улиците.

Един от основните проблеми, които Добрев открои в следствие на доклада на АДФИ от 8 февруари, е че съществуват договори между свързани лица в групите на ЕРП-тата, вследствие на които са сключвани 83% от външните услуги и 92% от доставките, без да бъдат извършвани конкурси по Закона за обществени поръчки, каза още министърът. "Това не е нарушение на ЗОП, защото там има текст, вратичка, който им позволява да правят точно това. Това ще бъде и другата спешна промяна, която ще мине през НС – да се премахне възможността да бъдат сключвани такива договори не само от ЕРП-тата, а от когото и да е в България", поясни Добрев.

Теменужка Петкова, директор на АДФИ, обясни, че предстои ДКЕВР да съобщи дали от ЧЕЗ са ги уведомили за споменатите от Добрев договори. Относно доклада на агенцията тя разясни: "При нашата проверка са нарушения на законодателството в областта на обществените поръчки, неоснователно извършено договаряне, както и редица процедурни нарушения за изпращане в срок на информация за сключени договори и изпълнението на договори. По нарушенията сме съставили 13 акта за административни нарушения".

Министър Добрев призова политическите партии да не се опитват да "яхнат" днешните протести. "Имаме изказвания на лидери на БСП и ДПС по темата енергетика и протести на хората, това е начин да се използват протестите, за да се обират политически дивиденти. В момента сме изправени пред негативи, които са заложени пред това правителство преди 10 и повече години", заяви той.

БГНЕС