Българският министър-председател Бойко Борисов опита да успокои масовите протести, обещавайки да свали цените на електричеството и да накаже чуждестранните ЕРП-та. Тези му действия са на път да сблъскат България с европейския й партньор, се казва в кореспонденция на Ройтерс от София.

Ден след уволнението на финансовия министър, Борисов обяви, че лицензът на най-голямата листвана на борсата централноевропейска компания, чешката ЧЕЗ, ще бъде отнет, а останалите фирми глобени, след поредните все по-мащабни протести.

Десетки хиляди българи протестираха в цяла България, която е най-бедният член на Европейския съюз, срещу високите сметки за ток и поискаха от правителството да ренационализира ЕРП дружествата само няколко месеца преди изборите.

Бюджетните съкращения свалиха редица правителства в Европа. Доскоро отчасти заради замразените заплати и пенсии, които останаха непроменени, вместо да бъдат намалени, бодигардът на бившия диктатор Живков Бойко Борисов изглеждаше сравнително недосегаем.

Българите взимат по нищожните 800 лева месечно.

"Разтревожен съм от ниските доходи на хората и цените, както и от факта, че имаме ограничено пространство за реагиране", заяви днес Борисов в своето първо изказване след масовите протести в неделя.

Той се противопоставяше на исканията на протестиращите за национализация на трите ЕРП-дружества, които освен ЧЕЗ включват още една чешка компания Енерго-Про и австрийската И Ви Ен.

Правителството ще предложи на енергийния регулатор поевтиняване на цените на тока с 8% от март, а лицензът на ЧЕЗ ще бъде отнет до края на деня. Трите компании освен това ще бъдат глобени, обеща премиерът.

ЧЕЗ доставят ток на 1,9 милиона клиенти в Западна България. Компанията отрече да е извършвала нарушения и обвини правителството, че политизира въпроса, за да печели гласове.

Чешкото правителство, което държи 70% от държавната ЧЕЗ, вече се намеси в спора между компанията и Албания. Министърът на икономиката Мартин Куба заяви, че действията на София "будят безпокойство".

ГОЛЕМИ СМЕТКИ

Акциите на ЧЕЗ в Прага се понижиха още повече след тези новини, загубвайки 1,4% и достигнаха най-ниското си ниво за последните три седмици. Тези на И Ви Ен поевтиняха с 4% на борсата във Виена, а на Енерго-Про се сринаха с 10%.

Разпределителният бизнес на ЧЕЗ в България съставлява 1,5% от оперативната й печалба и нейните загуби могат да доведат до проблеми, особено след решението на Албания да отнеме лиценза миналия месец.

Борисов не разкри причините за глобите на И Ви Ен и Енерго-Про, нито коментира, защо ЧЕЗ ще загуби лиценза си. Но според министерството на икономиката и енергетиката става въпрос за нарушения на Закона за обществените поръчки.

Премиерът Борисов се тревожи да не бъде сполетян от съдбата на правителството на Жан Виденов от началото на 1997, което подаде оставка дни след като протестиращите нахлуха в парламента заради хиперинфлацията и банковата криза в страната.

Преднината на неговата партия ГЕРБ пред социалистите почти изчезна само четири месеца преди изборите през юли. Имиджът на Борисов бе опетнен от състоянието на икономиката и неуспеха да се прави с широко разпространената корупция и организирана престъпност.

Премиерът отхвърли исканията на опозицията за оставка. Анализаторите, коментираха, че обещанието на Борисов да свали цените на тока може да помогне за понижаването на общественото недоволство, но само временно. Това ще означава, че той ще трябва да представи по-ясна визия за това как кабинета му ще се справи с безработицата и ниските доходи.

"Обещаното съкращение на цените е адекватно, но за да спрат протестите Борисов ще трябва да даде повече и да каже как планира да вдигне доходите и да се справи с растящата безработица", каза Боряна Димитрова от Алфа Рисърч. /БГНЕС