Оставката на Борисов на първо място предизвика доста изненада и в анализатори, и в политически сили, включително и в хора, които до вчера активно искаха оставката на правителството.
Това заяви за БГНЕС Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч" във връзка с подадената оставка на правителството. Днес виждаме, че имаме едно стъписване сред политическите сили и това поставя веднага основния въпрос - какво следва оттук нататък. Защото оставката на кабинета "Борисов" решава единия въпрос – същинският - недостатъчно кредит на доверие, за да бъдат решени проблемите, заради които хората протестират – проблемите с монополите, проблема с бедността, проблема с доходите.
Но оставката не решава или поставя по-остро другия проблем – кои са политическите сили, които оттук нататък могат да решат тези проблеми, заяви Димитрова. Затова според нея, има и стъписване от оставката. Най-сериозният проблем, според Димитрова, е какво става оттук нататък – каква е легитимността. "Кредитът на доверие към това правителство, очевидно и самият премиер казва, че не вижда такъв кредит на доверие, но поставя по-сериозния проблем – какво става оттук нататък. Имат ли другите политически сили достатъчно кредит на доверие, за да решат или пък на сцената ще излязат по-радикални формации – за мен това е по-големият проблем, който сега се очертава", коментира Димитрова.
Попитана за думите на Борисов, че ГЕРБ няма да участва в служебен кабинет, а БСП и ДПС да си го направят, Димитрова посочи, че служебният кабинет се формира от президента. "Служебният кабинет не зависи пряко от желанието и от готовността на политическите сили, служебният кабинет може да бъде изцяло от експерти. Може да бъде и от външни фигури. Големият проблем не е служебният кабинет с кого ще бъде, защото той се назначава от президента, а не се формира от политическите сили. Само ако има връщане на мандата в Народното събрание, тогава зависи от БСП и ДПС. Но служебният кабинет се назначава от президента. Сериозният въпрос е какво ще излъчи такъв кабинет, трябва да подготви изборите и да бъдат излъчени политическите сили, участващи в следващото НС. Големият въпрос е кои ще са тези политически сили, които ще бъдат в следващото НС, с каква програма и с какви мерки и ангажименти хората ще се ангажират, защото тази сутрин чух толкова крайни и радикални идеи, с които се ангажират политически сили, че не знам какво вещае това за бъдещето на страната. Не искам да нагнетявам в момента това, но слушах няколко изказвания. Голямото неизвестно е какъв е кредитът на доверие на останалите политически сили", каза още Димитрова. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар