Когато едно правителство изключва гражданите, гражданското общество се появява единствено под формата на протест, заяви от парламентарната трибуна председателят на ДПС Лютви Местан, предаде репортер на БГНЕС.

Местан започна изказването си като припомни основни успехи на предишни правителства, но не и неуспехите им. "Предишните три правителства, от 1997 до 2009 година, имаха пълен управленски мандат. За първи път след години от дясната си страна имаме правителство в оставка. Разбира се, че трябва да се опитаме да намерим отговор на въпроса какви са причините тази добра традиция България да се управлява от правителства с пълен мандат, сега да се прекъсва от правителството на Бойко Борисов.

Предишните три правителства имаха своята ясна управленска програма и приоритети. Правителството на ОДС имаше за цел да постигне финансова стабилност, след финансовата криза, която доведе до оставката на Жанвиденовото правителство. Това правителство успя да трасира пътя за евроатлантическото развитие. Управлението на НДСВ и ДПС с министър-председател Симеон Сакскобургготски достигна историческото членство в НАТО, успя да подобри бизнес средата, което доведе до сравнително висок ръст на чуждите инвестиции в сравнение с правителството на Иван Костов. Правителството на Сергей Станишев, което беше правителство на социална отговорност, икономически растеж, европейска интеграция, успя да реализира и трите приоритета, които бяха във визитната му картичка", заяви Лютви Местан.

Кой е знаковият, исторически успех, с който правителството на Бойко Борисов ще остане в историята? Очаквахме това да е поне думичката, членството – Шенген. И това не успяхте да направите, обърна се той към управляващите. По думите му през 2009 година е дошло правителство, което вместо да решава конкретни проблеми, имаше една непрекъсната грижа – поддържане на харизматичен медиен образ на премиера. Рано или късно нерешените проблеми предизвикват оставката, посочи Местан.

Оставката на кабинета не е заради опозицията в лицето на БСП и ДПС. Ние не искаме този незаслужен комплимент за своята опозиционна сила. Ако беше така, щяхте да бъдете в сравнително по-благоприятна ситуация, заяви още Местан от трибуната. Оставката на Борисов е в резултат на недоволството на българските граждани и се явява естественият неизбежен край на това провалено управление, каза той и допълни, че в годините на прехода е допусната известна дистанция между българските граждани и политическото представителство. Дължим отговор на въпроса защо протестите след оставката продължават, макар и не с тази сила. По наше време нямаше протести срещу високите цени на тока, защото имаше адекватна политика на доходите, хората можеха да плащат цените на тока и парното.

Той се обърна към управляващите все още с думите да не се радват на продължаващите протести, каквото усещане вече се е проявило вчера. Местан продължи: "Още по-малкото да ги провокира – било с sms-и, било с нещо друго. Няма нищо по-противоестествено от това една партия, която макар и в оставка все още държи властта и йерархията на държавната администрация, да организира протести в подкрепа на управлението. Това е несериозно, най-меко казано", заяви той.

Ако 28 април ви се вижда прекалено близка дата за избори, те може да са в първите дни на месец май, предложи Местан, като изключи естествено датите около Великден. Провеждането на избори след 12 май няма да бъде в съответствие с българския национален интерес, заключи Местан. /БГНЕС