"Направеното предложение от моя страна не представлява дисциплинарна санкция или дисциплинарно наказание, то е в резултат на правомощията ми съгласно Закона за съдебната власт, който ми дава възможност да предлагам промени в ръководния екип".

Това подчерта главният прокурор Сотир Цацаров, след като ВСС освободи Галина Тонева като зам.-главен прокурор, предаде репортер на БГНЕС. "Направеното предложение от моя страна не представлява дисциплинарна санкция или дисциплинарно наказание, то е в резултат на правомощията ми съгласно Закона за съдебната власт, който ми дава възможност да предлагам промени в ръководния екип", подчерта главният прокурор Сотир Цацаров.

От думите на Цацаров стана ясно, че Тонева напуска ръководството на прокуратурата заради издадена от нея заповед през 2010 година. "Преди заповедта, издадена от Галина Тонева на 4 май 2010 година, няма упълномощаване от главния прокурор, но заповедта е издадена като от главен прокурор", коментира той.

Тази заповед е пряко свързана със сигнала, който на 11 февруари 2013 г. председателят на парламентарната комисия за борба с корупцията по високите етажи на властта Яне Янев внесе в прокуратурата. Сигналът съдържаше твърдения за незаконосъобразни действия на прокурори при разследването и прекратяването на досъдебно производство водено срещу длъжностни лица от "НЕК" ЕАД, както и твърдения за допуснати нарушения при разпределението на прокурорските преписки. След внасянето на сигнала прокуратурата извърши служебна проверка относно законосъобразността на прокурорските актове и започна дисциплинарна проверка, свързана със спазване на принципа на случаен избор на наблюдаващ прокурор.

Проверката е направена от прокурорите Валери Първанов и Виктория Владимирова. И двамата преди няколко дни са установили, че издадени прокурорски постановления за прекратяване на досъдебното производство във връзка с действията на лица от НЕК са незаконосъобразни и са взели решение разследването да бъде възобновено, разказа Цацаров. "Делото е било прекратено на базата на заключенията от доклада на АДФИ, че извършените сделки са законосъобразни, но преди доклада е имало тройна експертиза, която е установила, че продаването на ел. енергия от страна на НЕК на фирма-посредник "EFT", регистрирана в Швейцария, e ощетило НЕК с над 46 милиона евро.

Щетата идва от разликата между действителната пазарна цена според експертите и цената, на която НЕК е продавала на фирмата EFT ел. енергия, обясни Цацаров. Днес сутринта е възобновено досъдебното производство, като ще се назначи нова експертиза, която да обхване периода от 2004 година до настоящия момент и да се отнася, както за конкретната посредническа сделка, така и за всички действия за продажба на електрическа енергия чрез посредник. Ако се докаже вината на длъжностните лица от НЕК, те ще бъдат съдени за умишлена безстопанственост.

Цацаров разказа и какво се е случило през 2010 година с въпросното дело. Първоначално то е било поето от прокурор Пламен Панайотов, който сега е съдия в специализирания съд. Един от изпълнителните директори на НЕК Любомир Велков обаче му иска отвод и в крайна сметка случаят се поема от прокурор Георги Тафров, но това става с изрична резолюция на градския прокурор Николай Кокинов и при нарушаване на принципа на случайния подбор. Именно Тафров прекратява производството след изводите от доклада на АДФИ.

След това случаят стига в САС, където наблюдаващ прокурор е Стойчо Ненков. Той е избран чрез използване на програмата за случаен избор. Ненков потвърждава, че трябва да се прекрати производството и това е било предмет на контрол на прокурор от ВКП, Христо Граматиков. По отношение на Христо Граматиков също няма случаен подбор, тъй като той поема 12 преписки, свързани с енергетиката, именно на базата на издадената от Галина Тонева заповед на 4 май 2010 година. "Заповедта показва неспазване на принципа на случайния избор. Прокурорите е трябвало да бъдат определени чрез използване на компютърната програма за случаен избор", подчерта Цацаров. "Разговарял съм с Галина Тонева, тя счита, че заповедта, която е издала е законосъобразна", разказа той.

В хода на дисциплинарната проверка се взимат обяснения, включително и от Николай Кокинов, Христо Граматиков и Георги Тафров. Ясно е, че те не са получили делото по надлежния ред. Освен това не може да затвориш констатациите на една експертиза с един доклад на държавен орган, коментира Цацаров. Главният прокурор обясни, че предстои държавното обвинение да направи служебна проверка на действията, свързани със задържането на лица по време на протестите. /БГНЕС