Парламентът ще гласува днес нов член на Конституционния съд, както и част от състава на комисията за конфискация. Вчера правната комисия изслуша четирите номинации експресно, след като оставката на правителството на Бойко Борисов наложи промяна на датите за избора.

Те трябваше да са в началото на март, но по-малко от час, след като в сряда Бойко Борисов обяви, че ще подаде оставка, председателят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова внесе промени в правилата.

За член на Конституционния съд имаше една номинация на ГЕРБ, които издигнаха заместник-председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Гроздан Илиев. Той участва в третата поред процедура, която парламентът открива за този пост. Първият път депутатите излъчиха Анастас Анастасов (дотогава заместник-председател на парламента) и  бившият заместник-председател на Върховния административен съд Венета Марковска. Тя обаче не успя да положи клетва, след като президентът Росен Плевнелиев отказа да присъства на встъпването й в длъжност.

Тогава като мотив той посочи, че не може да позволи доброто име на Конституционния съд да бъде поставено под въпрос. Марковска беше многократно призовавана да се оттегли (два пъти и от премиера Бойко Борисов) заради сигнали във връзка с нейната професионална репутация и остра реакция от страна на Европейската комисия.

Следващата процедура приключи преди гласуването в парламента, след като издигната от СДС (номинацията й беше внесена в парламента от трима отцепници от "Атака") прокурор Галя Гугушева се оттегли от надпреварата. Срещу нея постъпиха три сигнала, като ГЕРБ оттегли подкрепата си за нея.

ГЕРБ, ДПС И БСП бяха партиите, които издигнаха номинации за членове на комисията за конфискация. ГЕРБ и БСП издигнаха досегашни членове от състава на органа  - Антоанета Цонкова и Стоянка Николакова, която е втори мандат част от комисията.

ДПС предложи Иво Иванов, директор на дирекция "Специфични одити" в Сметната палата.

Комисията вече има председател - доскорошният заместник-министър на правосъдието с ресор затвори и бивш прокурор - Пламен Георгиев. Съставът на комисията трябва да бъде попълнен до 19 февруари, като според новия закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, който беше приет миналата година, комисията е от петима членове, включително председател и заместник-председател. Председателят на комисията се назначава от премиера, заместник-председателят и двама от членовете се избират от Народното събрание, а петият от състава се назначава от президента Росен Плевнелиев.

Дневник