Европейската комисия (ЕК) очаква Брутният вътрешен продукт на България да нарасне с 1,4% през 2013 г. и с 2% през 2014 г., сочат прогнозите на Комисията, оповестени днес.
ЕК очаква вътрешното търсене да ръководи възстановяването на българската икономика. В същото време тя прогнозира, че износът ще продължи да допринася негативно за растежа през 2013 г. и в по-малка степен през 2014 г. Комисията предвижда, че износът ще се възползва от очакваното постепенно възстановяване на пазарите в ЕС през 2013-2014 г., но вносът ще нараства още по-бързо заради съживяването на потреблението на домакинствата и инвестициите. ЕК очаква дефицитът по текущата сметка да намалее до 2% от БВП до 2014 г.
Вътрешното търсене се очаква да бъде подкрепено от стабилна цялостна икономическа среда в страната и сравнително силни публични финанси, които ще запазят доверието на потребителите.
Финансовият сектор се очаква да допринесе положително за растежа. Данни за банковия сектор, публикувани през последните дни, показват продължаване на тенденцията за спад на лихвите, както по депозитите, така и по кредитите. Очаква се това да доведе до слаб растеж на кредитите и да подкрепи инвестициите в управлението.
Потреблението на домакинствата ще нарасне още през 2013 и 2014, ако продължи нарастването на реалните доходи и постепенното възстановяване на доверието на домакинствата. Инвестициите първоначално ще бъдат движени от държавните проекти, финансирани от ЕС. Инвестициите в частния сектор се очаква постепенно да нараснат от сравнително ниските си нива след кризата в съответствие с възстановяването на икономиката и подобряването на финансовата среда.
Най-големият риск, който може да доведе до понижаване на инвестициите, е свързан с настоящия положителен импулс в потреблението на домакинствата. Той може да се преобърне, тъй като пазарът на труда в България и усещанията на домакинствата са все още нестабилни и са свързани със сътресенията в еврозоната.
От друга страна износът може да се развие по-благоприятно, ако миналите тенденции на увеличаване на акциите на световните пазари се възстановят.
Въпреки че скромният растеж на БВП, пазарът на труда остана слаб като заетостта намаля с над 4% през 2011 и с близо 2% през 2012. Безработицата надвиши 12% от трудоспособното население в края на миналата година.
Очаква се пазарът на труда да постигне съвсем леко възстановяване през 2013 и 2014. Макар тенденциите за заетост да са слаби, растежът на заплатите и разходите за труд бяха сравнително високи и се очаква да продължат бързо да нарастват. ЕК прогнозира безработица от 12,2% през 2013 и 11,9% през 2014 г.
Инфлацията, според хармонизирания индекс на потребителските цени, се очаква да достигне 2,6% през 2013 и 2,7% през 2014 при продължаване на стабилизирането на световните цени на енергоносителите и хранителните продукти. Чистата инфлация ще нарасне заради повишаването на разходите за труд, стабилното възстановяване на търсенето от домакинствата и продължаването на хармонизирането на вътрешните цени към средните за ЕС.
Фискалният дефицит се очаква леко да се увеличи до 1,3% от БВП през 2013 спрямо 1% през 2012. Но ще се върне отново на 1% през 2014. Макар положителните тенденции за доходите да продължат през 2013, разходите също ще нарастват още по-бързо през текущата година. Най-значителният разход в Бюджета за 2013 е свързан с увеличаването на пенсиите с 9,3% от 1 април 2013, с увеличението на някои други социални разходи, на заплатите в определени професии и на разходите по европейските структурни фондове.
По отношение на дълга се очаква той да намалее до 17,1% от БВП през 2013 спрямо 18,9% през миналата година, и леко да се покачи до 17,3% през следващата 2014.
ЕК е направила и прогноза за растежа на БВП през 2015. За България се очаква той рязко да се понижи до 0,8%. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар