Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че има колебания относно пълноправното членство на Турция в ЕС, но допълни, че процесът на присъединяване трябва да продължи.
"Преминаваме през преговорен процес с открит край...Макар че имам резерви относно пълноправно членство, аз искам преговорите да продължат", заяви германският канцлер на съвместна пресконференция в Анкара с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган.
Тя каза още, че подкрепя отварянето на нова преговорна глава с Турция. Страната трябва да затвори всички 35 преговорни глави преди държавите членки да вземат решение относно пълноправното й членство. "Ще бъде добре да отворим една глава и след това ще продължим стъпка по стъпка", посочи Меркел.
Тя обаче призова Турция да приложи протокола от Анкара за разширяване на споразумението за митнически съюз към международно признатия Кипър, който се присъедини към ЕС през 2004 г. "В противен случай няма да можем да отворим главите", заяви Меркел. Турция отказва да приложи протокола за отваряне на въздушното си пространство и морските си пристанища за Кипър, докато ЕС не изпълни обещанието си да смекчи международната изолация на подкрепяната от Турция Севернокипърска турска република. Анкара отказва да признае международно признатото правителство на гръцката част на Кипър, докато не се постигне пълно уреждане на спора.
Позицията на Турция принуди ЕС през 2006 г. да замрази осем от 35-те преговорни глави в процеса на присъединяване. Оттогава бяха отворени 13 глави, за да се поддържат преговорите живи. Германия е една от страните членки на ЕС наред с Франция, които се противопоставят на членството на Турция в съюза и настояват на страната да се предостави статут на "привилегировано членство", което обаче не отговаря на стремежите на Анкара.
Меркел постави въпроса и за намиращите се в затвора журналисти в Турция и поиска от страната да създаде среда, в която "журналистите да могат да работят свободно". Ердоган обаче посочи, че броят на намиращите се в затвора журналисти заради професията им е по-малък от "пръстите на едната ръка" и допълни, че много от тях са в затвора заради незаконна дейност, включително грабежи и убийства. /АФП
Коментари
Анонимен
Хич не им трябва на турците да влизат в ЕС. За какво да влизат след като Европа е затънала в дългове до гуша? На тях им трябва облекчен визов режим и много държави вече работят по въпроса. Холандия например не ни иска в Шенген, но иска облекчен режим за издаване на визи за турските граждани. Франция почна да навежда глава след като има казаха, че те шансове да строят втора и трета АЕЦ в Турция нямат, ако се правят на мъже. Италия, която преди 15г подкрепяше кюрдските терористи клекна под натиска на турците. Сега съвместно произвеждат първия турски военен хеликоптер. Испания която се правеше на света вода не напита клекна също. Искат да строят първия турски самолетоносач заедно. Португалия моли турците да инвестират в тяхната страна - двете страни имали дълбоки исторически връзки. Щели да помагат на турците да изнасят в латинска америка. Даже Сърбия, която турците сринаха със земята по време на натовските удари преди няколко седмици заяви, че двете нации имали обща история и всичко е като по мед и масло.