До няколко месеца на сайта на Областна администрация трябва да бъде качен регистърът на военните паметници в региона. Това стана ясно днес на заседание на Областната комисия "Военни паметници", което се проведе в сградата на областна администрация. На заседанието, водено от зам.-областния управител Красимир Попов, присъства и Иво Андонов, главен експерт по военните паметници към Министерството на отбраната.
Към момента областният регистър на военните паметници се актуализира и се очаква да бъде готов до 2-3 месеца. Повечето от общините в областта са предали своите актуализирани регистри по указанията на МО, в които влизат анкетни карти, досиетата на паметниците, снимков материал и магнитен носител с информацията. Засега изостаналите със задълженията си общини по актуализиране на областния регистър са Велики Преслав, Каолиново и Венец. “80% от областите в България са вече готови, очакваме и останалите да ни изпратят актуалните данни”, каза Иво Андонов и уточни, че някои от областите вече са качили регистрите си на своите сайтове и даде за пример Сливен. В Шуменска област има 74 военни паметници, от които 19 са в Шумен.
На заседанието днес Неделчо Неделчев, гл. експерт в Областна администрация, изнесе информация за дейността на Областната комисия "Военни паметници" през 2012 г. Представен бе и редът за кандидатстване и възможност за получаване на средства от Министерството на отбраната за подпомагане изграждането, консервирането и ремонта на военните паметници.
Представителят на МО препоръча общините да планират и заложат от сега в бюджета си средства за тази дейност, за да бъдат финансирани по програмите на Министерството на отбраната.
ШУМ.БГ
Коментари
Гарванът
Това е чудесно начинание...дано да продължи и занапред... Но направете нещо и за ветераните от войните, колкото и малко да са останали..
Shumko
В Шумен наскоро откриха паметник на генерал Мадатов. Вярно, човекът умрял тука, но не в битка срещу турците,а от ангина. Защо трябва да му се прави паметник, при положение, че в Шумен няма паметници нито на Левски, нито на Ботев ... Пак някой дебил го го е измислилтова, нека му се връща.
ДЮКЯНДЖИЙСКИ
ТАКА ЩЕ Е.ОТКОГА НЯМА НЕЗАВИСИМ КМЕТ -ПАТРИОТ И РОДОЛЮБЕЦ,КОЙТО ДА ПОГЛЕДНЕ НА ГРАДА С ДОБРО ОКО! ВСЕ ЕДНИ КОМУНЯГИ, ОТ КОИТО МОЖЕ ДА СЕ ОЧАКВАТ САМО КРАЖБИ И ПРЕСТЪПЛЕНИЯ. НО СВЪРШИ ТЯ-КОТ БИЛО,БИЛО МАРА ВЕЧЕ НЕ Е К*РВ* , А СЕ ОЖЕНИ!!!
данъкоплатец
излишни структури са тези ибластни администрацийки, комисии,...! Заплатаджии!