Във връзка 135-годишнината от Освобождението на България Българският Червен кръст организира традиционното поклонение пред Докторския паметник в София на 1 март 2013 г.

Свещенослужители от храма "Свети Николай" ще отслужат панихида в памет на загиналите, а офицери и гвардейци от Националната гвардейска част ще отдадат военни почести. На поклонението са поканени посланиците на Русия, Украйна, Беларус, Молдова, Румъния, Финландия и др., държавни ръководители, представители на сдружения и неправителствени организации, граждани и гости на София.

Церемонията е благодарност и почит към паметта на загиналите за Освобождението на България лекари, фармацевти, фелдшери, милосърдни сестри, самарянки и санитари. Слово за делото и подвига на медиците ще произнесе председателят на Българския Червен кръст Христо Григоров.

От БЧК припомнят, че преди двадесет години Българският Червен кръст пое инициативата в навечерието на Националния ни празник да бъде осветен Докторският паметник според каноните на нашата Източно-православна църква (първо и единствено освещаване на паметника от изграждането му до наши дни). Беше подета и широка кампания за възстановяване на ограбените бронзови венци и медицинската емблема на паметника. БЧК и присъединилите се към него организации – Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД, Руският културно-информационен център, фондацията "Славяни", както и многобройни дарители, събраха значителни средства и възстановиха ограбените метални елементи със съдействието на известния български скулптор Христо Танев. През октомври 1996 г. паметникът беше отново вандалски разграбен.

Докторският паметник в София е създаден около 1882-1883 г. по идея на руски лекари – участници във войната, които решават да увековечат паметта на своите бойни другари, загинали при изпълнение на хуманния си дълг. Открива се подписка, в която участват и много българи. Заедно със събраните средства у нас се получава и проектът на руския архитект Антон Осипович Томишко (роден в Пардубице, Чехия). Главният архитект на София Колар организира построяването на паметника от бял песъчлив камък във формата на четиристенна пресечена пирамида.

Върху каменните блокове са изсечени фамилиите и инициалите на т. нар. "медицински чинове", загинали през Освободителната война – 531 души. Сред тях стои и името на възпитаника на Московския университет, лекаря на Българското опълчение, героя-патриот д-р Константин Везенков. На четирите страни на паметника са обозначени местата, където са загинали най-много медици – Плевен, с. Мечка, Пловдив и връх Шипка. /БГНЕС